تبلیغات
منابع طبیعی - گیاهان داروئی
منابع طبیعی
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

گیاهان داروئی

یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

نوع مطلب :
نویسنده :مهدی صامتی

طی یك دوره طولانی چند هزار ساله بشر یاد گرفت كه چگونه از گیاهان جهت رفع بیماری ها استفاده كند. خدمات علما ودانشمندان مسلمانی نظیر جابر ابن حیان،زكریای رازی،ابونصر فارابی،ابوعلی سینا،وامثالهم كه سرآمد علوم شیمی، پزشكی ودارو سازی عصر خود بوده اند به اندازه ای است كه هنوز جوامع انسانی از پرتو آنها در زمینه های مذكور استفاده می كنند.شاید اولین داروخانه گیاهی در قرن سوم هجری در بغداد شكل گرفت. به دلیل اینكه تا آن زمان دانش بشری فاقد معیارها واستاندارد های لازم جهت تشخیص درست گونه های گیاهی بود، گونه ها  وگیاهان متعددی با یك عنوان ولی با خواص متفاوت به مردم ارائه می شد. تا اینكه كتاب های متعددی به عنوان دستورالعمل داروسازی با گیاهان دارویی تدوین شد . بعد ها مواد موثره موجود در گیاهان دارویی جایگزین مواد خام گیاهی گردید وبه تدریج باب شیمی گیاهی گشوده شد تا اینكه امروزه تعداد زیادی از دارو های مدرن از منابع گیاهی استخراج می گردند.

از چوب درخت مسواك كه چهارده قرن پیش توسط پیامبرعظیم الشان اسلام جهت مسواك زدن سفارش تاكید شده بود امروزه موادی چون فلوراید، تانن ها، كلسیم وتركیبات گوگردی استخراج گردیده است كه اثرات شگفت انگیزی در جلوگیری از پوسیدگی دندان وبیماری های دهان ودرمان دارد. به تدریج كه بردانش بشری افزوده شد قادر به فرموله كردن وساخت تركیبات شیمیایی مصنوعی مشابه مواد موثره موجود گیاهان دارویی گردید. ابتدابه نظر می رسید كه بشر دیگر جهت درمان درد هایش به گیاهان متكی نخواهد بود ولی هرروز با كشف مواد موثره موجود در گیاهان دارویی، مواد شیمیایی مشابه آنها سنتز می گردد .بشر به تدریج با عوارض جانبی ناشی از مصرف بعضی از دارو های شیمیایی، مجددا به استفاده از مواد طبیعی موجود در گیاهان رجعت نمود. به طوری كه در بعضی از كشور های پیشرفته پیش از 90% از دارو های مصرفی داخلیشان منشا گیاهی دارد. بدیهی است كه این رجعت یه گیاهان دارویی واستفاده از آنها باید به طریق اولی در كشور های در حال توسعه مورد توجه قرار گیرد ،چراكه مصرف دارو های مصنوعی علاوه بر مشكلات ناشی از عوارض جانبی مشكل وابستگی به قدرت های سلطه گرا را نیز در پی دارد.

ستارگان طب اسلامی

اولین مسلمانی كه از ترجمه های پزشكی سود بسیار برد، ابوبكر محمد بن زكریای رازی (925-865) بود.از اوكتاب های بسیاری كه شامل شرح داروها هستند، خصوصا كتاب های المنصوری وهمچنین 24 كتاب طبی دیگر كه محنوی تعداد زیادی  نسخ پزشكی هستند، به جای مانده است.

پزشك نامور ابوعلی سینا (1037-980) شخصی استثنایی بود كه همه وجود خود را وقف مطالعه علوم مختلف  از جمله علوم طبیعی كرد، نام كتاب مشهور او قانون در طب میباشد.دومین كتاب او قانون می باشد.این دانشمند 811 گیاه داروی گیاهی ومعدنی را دراین كتاب همراه بر اثرات بربدن  انسان شرح داده است . تعدادی از گیاهان دارویی كه بوعلی سینا از آن ها نام برده است، هنوز شناخته نشده اند وبرخی از آنها ریشه تبتی، هندی، چینی،یاكلا شرقی داشته اند.

 درطول شش قرن، بوعلی سینا لقب سلطان طب را حقظ نمود. او تا به امروز پیشگام ونماینده طب پیشگیری شناخته میشود..

كشت گیاهان دارویی

نیاز صنعت داروسازی به مواد موثره گیاهی به حدی زیاد است كه امكان تامین از طبیعت غیر ممكن است. بنابراین بسیاری از این گیاهان باید در مزارع بزرگ كشت شوند.

در این جا یك رشته عوامل اساسی باید در نظر گرفته شود تا كیفیت ومیزان مواد موثره خو را حفظ كند.

مهم ترین عوامل عبارتند از:خاك،آب وهوا-در نظر داشتن كشت قبلی،حاصلخیزی-آماده كردن زمین وبذرپاشی مراقبت های زمان برداشت -انتخاب بهترین گزینه به كار بردن دقت كافی در انتخاب بذر- مطالع وانتخاب ماشین آلات لازم برای كشت وبرداشت طرز صحیح خشك كردن آن ها

طرز تكثیر گیاهان دارویی

گیاهان دارویی یا از طریق جنسی یا غیر جنسی تكثیر می شوند. كشت این گیاهان  اقتصادی  است.  در تكثیر از روش  جنسی از بذر استفاده می شود كه باید بذر های مناسب از انواع انتخاب شده (به دلیل بازده بالا ومیانگین بالای مواد موثره آنها ) كشت شوند.

تكثیر گیاهان دارویی از روش  غیر جنسی گیاهان اغلب قلمه، ریزوم وپاجوش می باشد.

 در مبارزه با گیاهان هرز، بیماری وانگل ها باید تا حداكثر از به كار بردن مواد شیمیایی خودداری كرد، چراكه باقی مانده این مواد ممكن است برای بدن مضرمی باشد.

 آماده سازی گیاهان دارویی

 مواد موجود در گیاهان باید به تناسب طبیعت خاص گیاه مورد نظر وكاربرد درمانی آن ها با انجام یك رشته اعمال شیمیایی یا مكانیكی عمل آورده شوند. روش های آماده كردن گیاه پس ازجمع آوری ودر هنگام آماده كردن آن،با دستورات دقیق مشخص شده اند ،دستوراتی كه بر اثر تجربیات طولانی واندازه گیری های مقدار مواد موثره گیاهان به دست آمده اند.این دستورات شامل برداشت یا جمع اوری، خشك كردن، پوست كندن، خرد كردن، حذف برخی قسمت ها، آسیا كردن، الك كردن، كوبیدن، بودادن وحتی طرز تخمیر گیاهان می گردد. هركدام از این اعمال برای حفظ وثابت نگاهداشتن  مواد موثره موجود در نوعی گیاه است.

گیاه درمانی

گیاه درمانی مجموعی مراقبت های درمانی است كه مستقیما از دارو های گیاهی سود می جوید . دارو های گیاهی ممكن است به ساده ترین شكل یا به شكل فر آوری شده مورد استفاده قرار گیرند.

گیاهان دارویی در ایران

گیاهان دارویی در طول تاریخ همیشه با انسان قرابت داشته و آثار دارویی و موارد استفاده آن بر هیچ کس پوشیده نیست. اگر چه علاقه و توجه به این گیاهان مفید در سالهای گذشته ناچیز بوده ولی خوشبختانه اخیرا مورد عنایت و توجه بیشتری قرار گرفته است. گیاهان دارویی یکی از منابع غنی کشور بوده که امکان صادرات آن نیز وجود دارد چون

گیاهان دارویی بازار بزرگی در جهان دارد. ایران از لحاظ آب و هوایی، موقعیت جغرافیایی و زمینه رشد گیاهان دارویی یکی از بهترین مناطق جهان محسوب می شود . ایران ۱۱ نوع اقلیم از ۱۳ نوع اقلیم شناخته شده جهان را دارد که در واقع ایران کلکسیونی از آب و هوا است و حدود ۱۰ هزار نوع گیاه در ایران وجود دارد که حدود ۶۰۰ گونه آن دارویی است. دانشمندان ایرانی مانند ابوریحان، ابن سینا، رازی و دیگران کتابهای مفصلی درباره گیاهان دارویی نوشته اند که مورد توجه جهانیان نیز بوده است ولی در کشور ما به دلیل این که در سیستم آموزشی پزشکی بیشتر داروهای شیمیایی توجه می شود  پزشکان با داروهای گیاهی آشنایی کامل ندارند و علی رغم اینکه حدود ۱۰۰ قلم داروی گیاهی در کشور داریم متأسفانه تعداد محدودی در لیست تعرفه های بیمه است ولی اخیرا خوشبختانه اقدامات صورت گرفته که داروهای گیاهی بیشتری در لیست تعرفه بیمه قرار گیرد و در سیستم آموزشی پزشکی هم اخیرا توجه خاصی شده است.اخیرا به کاشت گیاهان دارویی  توجه خاصی شده است . گیاهان دارویی فراوانی وجود دارد که تعدادی به صورت خودرو رویش دارد و تعدادی هم به صورت زراعت درآمده است و تعدادی از گیاهان دارویی از رویش گاههای طبیعی برداشت می شود و باید سعی شود به طبیعت آسیب جدی وارد نگردد.

نقش گیاهان دارویی درآبخیزداری

روش غیر مستقیم در آبخیزداری  عملیاتی است كه در آن پوشش گیاهی زمین حفظ و تقویت شده (عملیات بیولوژیك) و موجب تثبیت خاك های زراعی و مرتعی می گردد . قسمتی از روش های غیر مستقیم عبارت از حفظ و كاشت گیاهان مناسب مثمر و غیر مثمر در مراتع و دیمزارها ، جلوگیری و از قطع درختان و بوته ها ، عدم تبدیل مراتع به دیمزارهای كم محصول ، استفاده از كودهای حیوانی و شیمیایی برای تقویت خاك و سایر موارد  می باشد . نتیجه انجام عملیات آبخیزداری ، حفظ و ایجاد رطوبت در خاك ، تقویت پوشش گیاهی و از همه مهمتر ، كنترل رسوبات رودخانه ها و بالا رفتن عمر مفید سدهای بزرگ كه با هزینه های بسیار بالا احداث گردیده اند ، می باشد .با توجه به پتانسیل موجود در حوضه های آبخیز محافظت ،كشت وتوسعه گیاهان دارویی از جمله این اقدامات می باشد كه تاثیر قابل توجهی در وضعیت معیشتی ساكنین حوضه آبخیز دارد.به طور مثال گیاه گل گاوزبان ایرانی یکی از گیاهان دارویی است که کشت و برداشت آن در مناطق شمالی كشور  متداول است که سطح زیر کشت آن حدود ۴۰۰ هکتار است که درآمد قابل توجهی از محل کاشت و برداشت عاید زارعین می شود. با عنایت به این که بیشتر اراضی کوهستانی دارای شیب بالای ۲۰ درصد است مناسب برای زراعت های یک ساله نیست و برای کشت گیاه دارویی گل گاو زبان مناسب تر است چون گل گاوزبان گیاه چند ساله است یعنی یک سال کاشته می شود و سالهای متمادی برداشت می شود و هر ساله نیاز به شخم و کاشت مجدد ندارد و در حفظ و نگهداری خاک نقش به سزایی دارد و با کاشت گل گاوزبان اهداف آبخیزداری که همان حفظ خاک است تأمین می شود و جلوی فرسایش خاک را می گیرد که خود جای توجه است. از این گیاه به عنوان مسکنی آرامش بخش، تقویت کننده قلب و اعصاب و تقویت سیستم ایمنی بدن استفاده می شود که علاوه بر بازار فروش داخلی در کشورهای خارجی حاشیه خلیج فارس بازار خوبی دارد. همچنین استفاده از گیاهان دارویی چندساله مانند زوفا، اسطوخودوس و آویشن می توانند در کنترل فرسایش بسیار مؤثر باشند.بومادران استاندارد تحمل نسبتاً خوبی در مقابل چرای احشام دارد. کاشت گیاهانی مانند سنا، اکاسیا و اکالیپتوس در مجاورت کویر، موانع مناسبی در جلوگیری از پیشروی کویر هستند. خارشتر، کور و هندوانه ابوجهل با شیبهای تند بسیار سازگارند، بنابراین کشت آنها در زمینهای شیب دار می تواند عامل مهمی در حفظ خاک باشد. گیاهان دارویی نظیر اکالیپتوس جهت احداث بادشکن و جلوگیری از فرسایش بادی بسیار مؤثر هستند. بنابراین گیاهان دارویی در ارائه خدمات بوم شناختی نیز بسیار توانمند هستند.

با برنامه های ترویجی، آموزشی و اهرمهای حمایتی  بسیاری از اراضی کوهستانی و مناطق مستعد را می توان به کاشت انواع گیاهان دارویی  از قبیل گل گاوزبان کدوی تخم کاغذی مارچوبه بابونه رزماری و دهها گیاه دارویی دیگر كه درآمدی به مراتب بیشتر اززراعت های متداول منطقه دارد،اختصاص داد.

گیاهان دارویی در فضای سبز شهری

گرچه اهمیت گیاهان داروئی در بخش پزشکی و داروسازی بر همگان واضح و مشخص ولی استفاده از این گیاه به عنوان گیاهان جدید در فضای سبز دیر زمانی که اهمیت یافته است ، اکثر گیاهان مورد نظر جهت کشت در فضای سبز گیاهان همیشه سبز هستند که ظاهر سبز آنها در تمام فصول سال جلوه می نماید. برخی از آنها را می توان به طور ترکیبی با سایر گیاهان استفاده نمود و پاره ای از آنها حتی می توانند جایگزین گیاهان پوششی چون چمن گردند.از فواید عمومی كاربرد گیاهان داروئی (غیر آلرژیك )در فضای سبز شهری میتوان به نكات فنی زیر اشاره نمود:

1.  ایجاد تنوع گونه های گیاهی در فضای سبز شهری.

2.  با انتخاب گونه همیشه سبز بخصوص در مناطق خشك ، طبیعت سبز متنوع برای  همه فصول در اختیار شهروندان و همگان قرار میدهد.

3.  قدرت زیاد  تطابق و سازگاری آنها با انواع پوشش های خاک اعم از رسی تا شنی، خاک های غنی، فقیر و سنگلاخی.....

4.  با استفاده از گیاهان داروئی در زمین های پرشیب شهری  و حتی جهت آبخیزداری ومحافظت خاك كه کمک مؤثری به جلوگیری از فرسایش خاک می نماید.

5.  ایجاد چشم انداز زیبا ( land scape  ) در فضای شهری است.

پیشنهادات در توسعه گیاهان دارویی

سالانه در جهان قریب 43 میلیارد دلار ارزش صادرات گیاهان دارویی است و سهم كشور ما در فرآوری، تولید و تجارت این محصول چشم گیر نیست كه جهت پیشرفت دراین موضوع توجه به منابع طبیعی، حفظ پوشش گیاهی، جلوگیری از چرای بی رویه عرصه های منابع طبیعی وبهره برداری اصولی از گیاهان دارویی وصنعتی ضروری به نظر می رسد، همچنین در بخش كشاورزی توجه خاص به كاشت گیاهان دارویی وتربیت نیروهای متخصص این رشته  در سطح ملی،تدوین یك برنامه مدون ملی، عدم ترویج موادخام، كسب تكنولوژی لازم جهت فراوری گیاهان وبسته بندی مناسب وتوجه لازم به صادر كنندگان موضوعی در خور توجه می باشد.
buy cialis online
جمعه 16 آذر 1397 12:24 ق.ظ

You actually explained this superbly.
cialis 5 mg scheda tecnica we choice cialis pfizer india cialis en 24 hora cialis 5 effetti collaterali online cialis enter site 20 mg cialis cost cialis per paypa buy cialis sample pack cialis name brand cheap cialis y deporte
Cialis prices
پنجشنبه 15 آذر 1397 04:56 ق.ظ

You revealed it well.
rx cialis para comprar cialis 20 mg effectiveness if a woman takes a mans cialis sublingual cialis online prices on cialis 10 mg cialis online napol cialis 5 mg funziona only now cialis 20 mg canadian cialis buy cialis uk no prescription
buy cialis online safely
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:06 ق.ظ

Good content. Thanks.
safe dosage for cialis cialis daily reviews cialis y deporte buy cialis online cheapest 200 cialis coupon order cialis from india canadian drugs generic cialis cialis mit grapefruitsaft buy online cialis 5mg generic cialis at walmart
buy tadalafil
سه شنبه 13 آذر 1397 11:41 ب.ظ

Thanks, An abundance of posts!

online prescriptions cialis cialis dosage cialis reviews how does cialis work cialis pills boards 200 cialis coupon cialis purchasing cialis 100mg suppliers does cialis cause gout look here cialis cheap canada
buy cialis germany
سه شنبه 13 آذر 1397 12:41 ب.ظ

With thanks! Plenty of information.

buy original cialis overnight cialis tadalafil cialis 5 mg scheda tecnica generic cialis pill online cialis therapie buy cialis uk no prescription purchasing cialis on the internet cialis patentablauf in deutschland cheap cialis cialis 5 mg funziona
Buy cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 01:11 ق.ظ

Awesome data. Kudos!
cialis dosage online prescriptions cialis cialis generico in farmacia buying cialis overnight how does cialis work cialis dosage amounts wow look it cialis mexico acheter du cialis a geneve prezzo di cialis in bulgaria cialis ahumada
Cialis prices
دوشنبه 12 آذر 1397 12:10 ب.ظ

Cheers! Excellent information!
cialis coupons printable buy cialis online legal comprar cialis 10 espa241a cialis reviews prices on cialis 10 mg cialis sale online acquisto online cialis buy cialis online legal cialis 200 dollar savings card cialis dosage recommendations
buy cialis online us pharmacy
دوشنبه 12 آذر 1397 12:51 ق.ظ

Nicely put. Thanks!
ou acheter du cialis pas cher cialis patentablauf in deutschland cialis 10 doctissimo cialis 5 mg rezeptfrei cialis apotheke chinese cialis 50 mg cialis official site cialis online napol tadalafil 5mg cialis tadalafil
buy cialis online cheap
یکشنبه 11 آذر 1397 11:42 ق.ظ

Amazing lots of awesome info!
cialis herbs cialis 20mg non 5 mg cialis generici we use it cialis online store cialis per paypa cialis generic tadalafil buy non 5 mg cialis generici discount cialis trusted tabled cialis softabs click here cialis daily uk
buy cialis cheap
یکشنبه 11 آذر 1397 12:45 ق.ظ

Fine content. Kudos.
where cheapest cialis cialis sans ordonnance canada discount drugs cialis fast cialis online click now buy cialis brand cuanto cuesta cialis yaho cialis dosage generic cialis in vietnam where do you buy cialis how do cialis pills work
buy tadalafil online
شنبه 10 آذر 1397 11:32 ق.ظ

Wow many of awesome material!
cialis dosage recommendations venta cialis en espaa american pharmacy cialis cialis 50 mg soft tab cialis diario compra cialis 5 mg buy calis ou trouver cialis sur le net cipla cialis online precios de cialis generico
buy cialis with no prescription
شنبه 10 آذر 1397 12:16 ق.ظ

Cheers! I appreciate it.
cialis canada cialis per paypa buy cialis cialis flussig cialis 5mg billiger cialis kamagra levitra cialis australia org order a sample of cialis cialis 5 mg funziona only here cialis pills
buy cialis with no prescription
جمعه 9 آذر 1397 12:44 ب.ظ

This is nicely expressed! .
discount cialis cialis manufacturer coupon buy name brand cialis on line cialis 20mg prix en pharmacie cialis soft tabs for sale acquisto online cialis cialis reviews cialis free trial where cheapest cialis cialis canadian drugs
Cialis prices
جمعه 9 آذر 1397 01:10 ق.ظ

Nicely put. Thanks a lot!
i recommend cialis generico preis cialis 20mg schweiz cialis name brand cheap cialis super acti online prescriptions cialis cialis canada fast cialis online cialis y deporte cialis reviews brand cialis nl
buy generic cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:49 ب.ظ

Point certainly used..
cialis generico en mexico buy cialis uk no prescription acheter cialis meilleur pri prescription doctor cialis cialis coupons cialis professional yohimbe prix de cialis safe dosage for cialis cialis soft tabs for sale cialis prezzo di mercato
buy cialis online without a prescription
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:29 ق.ظ

Thanks, A good amount of forum posts.

what is cialis generic cialis soft gels can i take cialis and ecstasy cialis 5 mg buy cialis qualitat rx cialis para comprar cialis pills cialis 5mg acheter du cialis a geneve canada discount drugs cialis
buy cialis with no prescription
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:04 ب.ظ

Regards! A lot of information!

cialis kamagra levitra cialis herbs buy cialis online nz venta de cialis canada we like it cialis soft gel cialis generika in deutschland kaufen tadalafil precios de cialis generico compare prices cialis uk precios de cialis generico
Online cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:05 ق.ظ

Appreciate it. Ample data!

cialis 5 mg schweiz buy cialis online legal cialis tadalafil online generic for cialis brand cialis generic weblink price cialis overnight cialis tadalafil does cialis cause gout cialis 5 mg para diabeticos callus
buy levitra 10mg
پنجشنبه 19 مهر 1397 03:40 ق.ظ

You definitely made the point!
vardenafil buy 10 mg levitra buy levitra buy levitra levitra 20 mg levitra generic buy levitra 20 mg vardenafil buy 10 mg levitra buy 10 mg levitra
buy generic cialis
سه شنبه 10 مهر 1397 02:49 ق.ظ

Cheers, Plenty of content.

viagra or cialis cialis diario compra cialis vs viagra cialis per paypa prezzo di cialis in bulgaria order a sample of cialis click here cialis daily uk safe dosage for cialis tadalafil 5mg cialis professional yohimbe
Buy generic cialis
یکشنبه 8 مهر 1397 12:30 ق.ظ

Superb advice. Kudos!
sublingual cialis online ou trouver cialis sur le net cialis 20mg preis cf cialis dose 30mg how do cialis pills work the best choice cialis woman cialis en 24 hora cialis price in bangalore generic cialis 20mg uk cialis italia gratis
cialisonli.com
شنبه 7 مهر 1397 09:09 ب.ظ

Very well spoken really! !
cialis lilly tadalafi generico cialis mexico enter site natural cialis wow cialis tadalafil 100mg cialis qualitat cialis rckenschmerzen buy name brand cialis on line buy original cialis cialis great britain free generic cialis
cialisvonline.com
سه شنبه 27 شهریور 1397 02:14 ب.ظ

Point well used.!
cialis tablets for sale cialis 100 mg 30 tablet only best offers cialis use cialis 30 day sample cheap cialis venta de cialis canada recommended site cialis kanada cialis 200 dollar savings card cialis generico lilly buy cialis sample pack
canadianpharmacyonli.com
سه شنبه 13 شهریور 1397 06:15 ب.ظ

Tips clearly applied!!
canadian drugstore canadian pharmacies-24h canadian cialis canada drugs canadian medications, liraglutide no 1 canadian pharcharmy online canada pharmaceuticals online online pharmacies tech school pharmacy times canadian medications
withoutadoctorsprescriptions.com
سه شنبه 13 شهریور 1397 03:07 ق.ظ

You stated this perfectly!
buy viagra tablets discount viagra sildenafil generic price how to buy viagra on line buy viagra no prescription online can you buy viagra without prescriptions order pharmacy online viagra online with prescription buy viagra online uk cheap online pharmacy order
Online cialis
دوشنبه 12 شهریور 1397 07:33 ب.ظ

Regards. A lot of material!

sialis cialis super kamagra cialis y deporte buying cialis on internet cialis 20mg prix en pharmacie cialis in sconto generic cialis in vietnam cost of cialis per pill cialis generico en mexico we like it cialis soft gel
cialisvus.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 01:02 ق.ظ

You've made your point extremely well.!
cialis en 24 hora cialis generika in deutschland kaufen cialis generico postepay cialis sale online cialis kaufen generic cialis at the pharmacy generic cialis review uk cialis cost cialis for daily use buy generic cialis
http://viagravipsale.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 12:08 ب.ظ

Appreciate it, An abundance of data.

deutschland cialis online cialis professional yohimbe tadalafil 10 mg cialis kaufen how does cialis work cialis professional yohimbe dose size of cialis cialis coupons printable cialis without a doctor's prescription can i take cialis and ecstasy
Cialis online
دوشنبه 7 خرداد 1397 02:04 ق.ظ

You made the point.
generic for cialis look here cialis cheap canada dosagem ideal cialis cialis rckenschmerzen where cheapest cialis cialis 5mg cialis savings card wow cialis tadalafil 100mg cialis price thailand cialis generique 5 mg
Generic cialis
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 03:27 ق.ظ

Kudos! Helpful information.
cialis tadalafil what is cialis buy cialis online legal when can i take another cialis cialis flussig free generic cialis import cialis cialis rezeptfrei sterreich cialis 20mg preis cf cialis australia org
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30