تبلیغات
منابع طبیعی - گیاهان داروئی
منابع طبیعی
یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

گیاهان داروئی

یکشنبه 26 اردیبهشت 1389

نوع مطلب :
نویسنده :مهدی صامتی

طی یك دوره طولانی چند هزار ساله بشر یاد گرفت كه چگونه از گیاهان جهت رفع بیماری ها استفاده كند. خدمات علما ودانشمندان مسلمانی نظیر جابر ابن حیان،زكریای رازی،ابونصر فارابی،ابوعلی سینا،وامثالهم كه سرآمد علوم شیمی، پزشكی ودارو سازی عصر خود بوده اند به اندازه ای است كه هنوز جوامع انسانی از پرتو آنها در زمینه های مذكور استفاده می كنند.شاید اولین داروخانه گیاهی در قرن سوم هجری در بغداد شكل گرفت. به دلیل اینكه تا آن زمان دانش بشری فاقد معیارها واستاندارد های لازم جهت تشخیص درست گونه های گیاهی بود، گونه ها  وگیاهان متعددی با یك عنوان ولی با خواص متفاوت به مردم ارائه می شد. تا اینكه كتاب های متعددی به عنوان دستورالعمل داروسازی با گیاهان دارویی تدوین شد . بعد ها مواد موثره موجود در گیاهان دارویی جایگزین مواد خام گیاهی گردید وبه تدریج باب شیمی گیاهی گشوده شد تا اینكه امروزه تعداد زیادی از دارو های مدرن از منابع گیاهی استخراج می گردند.

از چوب درخت مسواك كه چهارده قرن پیش توسط پیامبرعظیم الشان اسلام جهت مسواك زدن سفارش تاكید شده بود امروزه موادی چون فلوراید، تانن ها، كلسیم وتركیبات گوگردی استخراج گردیده است كه اثرات شگفت انگیزی در جلوگیری از پوسیدگی دندان وبیماری های دهان ودرمان دارد. به تدریج كه بردانش بشری افزوده شد قادر به فرموله كردن وساخت تركیبات شیمیایی مصنوعی مشابه مواد موثره موجود گیاهان دارویی گردید. ابتدابه نظر می رسید كه بشر دیگر جهت درمان درد هایش به گیاهان متكی نخواهد بود ولی هرروز با كشف مواد موثره موجود در گیاهان دارویی، مواد شیمیایی مشابه آنها سنتز می گردد .بشر به تدریج با عوارض جانبی ناشی از مصرف بعضی از دارو های شیمیایی، مجددا به استفاده از مواد طبیعی موجود در گیاهان رجعت نمود. به طوری كه در بعضی از كشور های پیشرفته پیش از 90% از دارو های مصرفی داخلیشان منشا گیاهی دارد. بدیهی است كه این رجعت یه گیاهان دارویی واستفاده از آنها باید به طریق اولی در كشور های در حال توسعه مورد توجه قرار گیرد ،چراكه مصرف دارو های مصنوعی علاوه بر مشكلات ناشی از عوارض جانبی مشكل وابستگی به قدرت های سلطه گرا را نیز در پی دارد.

ستارگان طب اسلامی

اولین مسلمانی كه از ترجمه های پزشكی سود بسیار برد، ابوبكر محمد بن زكریای رازی (925-865) بود.از اوكتاب های بسیاری كه شامل شرح داروها هستند، خصوصا كتاب های المنصوری وهمچنین 24 كتاب طبی دیگر كه محنوی تعداد زیادی  نسخ پزشكی هستند، به جای مانده است.

پزشك نامور ابوعلی سینا (1037-980) شخصی استثنایی بود كه همه وجود خود را وقف مطالعه علوم مختلف  از جمله علوم طبیعی كرد، نام كتاب مشهور او قانون در طب میباشد.دومین كتاب او قانون می باشد.این دانشمند 811 گیاه داروی گیاهی ومعدنی را دراین كتاب همراه بر اثرات بربدن  انسان شرح داده است . تعدادی از گیاهان دارویی كه بوعلی سینا از آن ها نام برده است، هنوز شناخته نشده اند وبرخی از آنها ریشه تبتی، هندی، چینی،یاكلا شرقی داشته اند.

 درطول شش قرن، بوعلی سینا لقب سلطان طب را حقظ نمود. او تا به امروز پیشگام ونماینده طب پیشگیری شناخته میشود..

كشت گیاهان دارویی

نیاز صنعت داروسازی به مواد موثره گیاهی به حدی زیاد است كه امكان تامین از طبیعت غیر ممكن است. بنابراین بسیاری از این گیاهان باید در مزارع بزرگ كشت شوند.

در این جا یك رشته عوامل اساسی باید در نظر گرفته شود تا كیفیت ومیزان مواد موثره خو را حفظ كند.

مهم ترین عوامل عبارتند از:خاك،آب وهوا-در نظر داشتن كشت قبلی،حاصلخیزی-آماده كردن زمین وبذرپاشی مراقبت های زمان برداشت -انتخاب بهترین گزینه به كار بردن دقت كافی در انتخاب بذر- مطالع وانتخاب ماشین آلات لازم برای كشت وبرداشت طرز صحیح خشك كردن آن ها

طرز تكثیر گیاهان دارویی

گیاهان دارویی یا از طریق جنسی یا غیر جنسی تكثیر می شوند. كشت این گیاهان  اقتصادی  است.  در تكثیر از روش  جنسی از بذر استفاده می شود كه باید بذر های مناسب از انواع انتخاب شده (به دلیل بازده بالا ومیانگین بالای مواد موثره آنها ) كشت شوند.

تكثیر گیاهان دارویی از روش  غیر جنسی گیاهان اغلب قلمه، ریزوم وپاجوش می باشد.

 در مبارزه با گیاهان هرز، بیماری وانگل ها باید تا حداكثر از به كار بردن مواد شیمیایی خودداری كرد، چراكه باقی مانده این مواد ممكن است برای بدن مضرمی باشد.

 آماده سازی گیاهان دارویی

 مواد موجود در گیاهان باید به تناسب طبیعت خاص گیاه مورد نظر وكاربرد درمانی آن ها با انجام یك رشته اعمال شیمیایی یا مكانیكی عمل آورده شوند. روش های آماده كردن گیاه پس ازجمع آوری ودر هنگام آماده كردن آن،با دستورات دقیق مشخص شده اند ،دستوراتی كه بر اثر تجربیات طولانی واندازه گیری های مقدار مواد موثره گیاهان به دست آمده اند.این دستورات شامل برداشت یا جمع اوری، خشك كردن، پوست كندن، خرد كردن، حذف برخی قسمت ها، آسیا كردن، الك كردن، كوبیدن، بودادن وحتی طرز تخمیر گیاهان می گردد. هركدام از این اعمال برای حفظ وثابت نگاهداشتن  مواد موثره موجود در نوعی گیاه است.

گیاه درمانی

گیاه درمانی مجموعی مراقبت های درمانی است كه مستقیما از دارو های گیاهی سود می جوید . دارو های گیاهی ممكن است به ساده ترین شكل یا به شكل فر آوری شده مورد استفاده قرار گیرند.

گیاهان دارویی در ایران

گیاهان دارویی در طول تاریخ همیشه با انسان قرابت داشته و آثار دارویی و موارد استفاده آن بر هیچ کس پوشیده نیست. اگر چه علاقه و توجه به این گیاهان مفید در سالهای گذشته ناچیز بوده ولی خوشبختانه اخیرا مورد عنایت و توجه بیشتری قرار گرفته است. گیاهان دارویی یکی از منابع غنی کشور بوده که امکان صادرات آن نیز وجود دارد چون

گیاهان دارویی بازار بزرگی در جهان دارد. ایران از لحاظ آب و هوایی، موقعیت جغرافیایی و زمینه رشد گیاهان دارویی یکی از بهترین مناطق جهان محسوب می شود . ایران ۱۱ نوع اقلیم از ۱۳ نوع اقلیم شناخته شده جهان را دارد که در واقع ایران کلکسیونی از آب و هوا است و حدود ۱۰ هزار نوع گیاه در ایران وجود دارد که حدود ۶۰۰ گونه آن دارویی است. دانشمندان ایرانی مانند ابوریحان، ابن سینا، رازی و دیگران کتابهای مفصلی درباره گیاهان دارویی نوشته اند که مورد توجه جهانیان نیز بوده است ولی در کشور ما به دلیل این که در سیستم آموزشی پزشکی بیشتر داروهای شیمیایی توجه می شود  پزشکان با داروهای گیاهی آشنایی کامل ندارند و علی رغم اینکه حدود ۱۰۰ قلم داروی گیاهی در کشور داریم متأسفانه تعداد محدودی در لیست تعرفه های بیمه است ولی اخیرا خوشبختانه اقدامات صورت گرفته که داروهای گیاهی بیشتری در لیست تعرفه بیمه قرار گیرد و در سیستم آموزشی پزشکی هم اخیرا توجه خاصی شده است.اخیرا به کاشت گیاهان دارویی  توجه خاصی شده است . گیاهان دارویی فراوانی وجود دارد که تعدادی به صورت خودرو رویش دارد و تعدادی هم به صورت زراعت درآمده است و تعدادی از گیاهان دارویی از رویش گاههای طبیعی برداشت می شود و باید سعی شود به طبیعت آسیب جدی وارد نگردد.

نقش گیاهان دارویی درآبخیزداری

روش غیر مستقیم در آبخیزداری  عملیاتی است كه در آن پوشش گیاهی زمین حفظ و تقویت شده (عملیات بیولوژیك) و موجب تثبیت خاك های زراعی و مرتعی می گردد . قسمتی از روش های غیر مستقیم عبارت از حفظ و كاشت گیاهان مناسب مثمر و غیر مثمر در مراتع و دیمزارها ، جلوگیری و از قطع درختان و بوته ها ، عدم تبدیل مراتع به دیمزارهای كم محصول ، استفاده از كودهای حیوانی و شیمیایی برای تقویت خاك و سایر موارد  می باشد . نتیجه انجام عملیات آبخیزداری ، حفظ و ایجاد رطوبت در خاك ، تقویت پوشش گیاهی و از همه مهمتر ، كنترل رسوبات رودخانه ها و بالا رفتن عمر مفید سدهای بزرگ كه با هزینه های بسیار بالا احداث گردیده اند ، می باشد .با توجه به پتانسیل موجود در حوضه های آبخیز محافظت ،كشت وتوسعه گیاهان دارویی از جمله این اقدامات می باشد كه تاثیر قابل توجهی در وضعیت معیشتی ساكنین حوضه آبخیز دارد.به طور مثال گیاه گل گاوزبان ایرانی یکی از گیاهان دارویی است که کشت و برداشت آن در مناطق شمالی كشور  متداول است که سطح زیر کشت آن حدود ۴۰۰ هکتار است که درآمد قابل توجهی از محل کاشت و برداشت عاید زارعین می شود. با عنایت به این که بیشتر اراضی کوهستانی دارای شیب بالای ۲۰ درصد است مناسب برای زراعت های یک ساله نیست و برای کشت گیاه دارویی گل گاو زبان مناسب تر است چون گل گاوزبان گیاه چند ساله است یعنی یک سال کاشته می شود و سالهای متمادی برداشت می شود و هر ساله نیاز به شخم و کاشت مجدد ندارد و در حفظ و نگهداری خاک نقش به سزایی دارد و با کاشت گل گاوزبان اهداف آبخیزداری که همان حفظ خاک است تأمین می شود و جلوی فرسایش خاک را می گیرد که خود جای توجه است. از این گیاه به عنوان مسکنی آرامش بخش، تقویت کننده قلب و اعصاب و تقویت سیستم ایمنی بدن استفاده می شود که علاوه بر بازار فروش داخلی در کشورهای خارجی حاشیه خلیج فارس بازار خوبی دارد. همچنین استفاده از گیاهان دارویی چندساله مانند زوفا، اسطوخودوس و آویشن می توانند در کنترل فرسایش بسیار مؤثر باشند.بومادران استاندارد تحمل نسبتاً خوبی در مقابل چرای احشام دارد. کاشت گیاهانی مانند سنا، اکاسیا و اکالیپتوس در مجاورت کویر، موانع مناسبی در جلوگیری از پیشروی کویر هستند. خارشتر، کور و هندوانه ابوجهل با شیبهای تند بسیار سازگارند، بنابراین کشت آنها در زمینهای شیب دار می تواند عامل مهمی در حفظ خاک باشد. گیاهان دارویی نظیر اکالیپتوس جهت احداث بادشکن و جلوگیری از فرسایش بادی بسیار مؤثر هستند. بنابراین گیاهان دارویی در ارائه خدمات بوم شناختی نیز بسیار توانمند هستند.

با برنامه های ترویجی، آموزشی و اهرمهای حمایتی  بسیاری از اراضی کوهستانی و مناطق مستعد را می توان به کاشت انواع گیاهان دارویی  از قبیل گل گاوزبان کدوی تخم کاغذی مارچوبه بابونه رزماری و دهها گیاه دارویی دیگر كه درآمدی به مراتب بیشتر اززراعت های متداول منطقه دارد،اختصاص داد.

گیاهان دارویی در فضای سبز شهری

گرچه اهمیت گیاهان داروئی در بخش پزشکی و داروسازی بر همگان واضح و مشخص ولی استفاده از این گیاه به عنوان گیاهان جدید در فضای سبز دیر زمانی که اهمیت یافته است ، اکثر گیاهان مورد نظر جهت کشت در فضای سبز گیاهان همیشه سبز هستند که ظاهر سبز آنها در تمام فصول سال جلوه می نماید. برخی از آنها را می توان به طور ترکیبی با سایر گیاهان استفاده نمود و پاره ای از آنها حتی می توانند جایگزین گیاهان پوششی چون چمن گردند.از فواید عمومی كاربرد گیاهان داروئی (غیر آلرژیك )در فضای سبز شهری میتوان به نكات فنی زیر اشاره نمود:

1.  ایجاد تنوع گونه های گیاهی در فضای سبز شهری.

2.  با انتخاب گونه همیشه سبز بخصوص در مناطق خشك ، طبیعت سبز متنوع برای  همه فصول در اختیار شهروندان و همگان قرار میدهد.

3.  قدرت زیاد  تطابق و سازگاری آنها با انواع پوشش های خاک اعم از رسی تا شنی، خاک های غنی، فقیر و سنگلاخی.....

4.  با استفاده از گیاهان داروئی در زمین های پرشیب شهری  و حتی جهت آبخیزداری ومحافظت خاك كه کمک مؤثری به جلوگیری از فرسایش خاک می نماید.

5.  ایجاد چشم انداز زیبا ( land scape  ) در فضای شهری است.

پیشنهادات در توسعه گیاهان دارویی

سالانه در جهان قریب 43 میلیارد دلار ارزش صادرات گیاهان دارویی است و سهم كشور ما در فرآوری، تولید و تجارت این محصول چشم گیر نیست كه جهت پیشرفت دراین موضوع توجه به منابع طبیعی، حفظ پوشش گیاهی، جلوگیری از چرای بی رویه عرصه های منابع طبیعی وبهره برداری اصولی از گیاهان دارویی وصنعتی ضروری به نظر می رسد، همچنین در بخش كشاورزی توجه خاص به كاشت گیاهان دارویی وتربیت نیروهای متخصص این رشته  در سطح ملی،تدوین یك برنامه مدون ملی، عدم ترویج موادخام، كسب تكنولوژی لازم جهت فراوری گیاهان وبسته بندی مناسب وتوجه لازم به صادر كنندگان موضوعی در خور توجه می باشد.
Cialis pills
یکشنبه 2 تیر 1398 02:19 ب.ظ

Perfectly expressed without a doubt! !
cialis e hiv cialis efficacit cialis 5mg opinioni cialis generico rx cialis para comprar rezeptfrei cialis apotheke discount cialis callus acheter cialis kamagra 200 cialis coupon
buy cialis from india
شنبه 1 تیر 1398 11:34 ب.ظ

Many thanks! Terrific information!
cialis bula cialis 30 day sample cialis online buy cialis online cialis free trial cialis authentique suisse cialis for sale cialis great britain cialis tadalafil buy cialis online
http://nighnorrbull.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 06:52 ق.ظ

Amazing many of terrific data.
cialis for bph we use it 50 mg cialis dose cialis tadalafil online cialis without a doctor's prescription cialis with 2 days delivery cialis dose 30mg cialis sans ordonnance cialis free trial cialis soft tabs for sale cialis sans ordonnance
Generic cialis
جمعه 31 خرداد 1398 02:48 ب.ظ

Whoa many of beneficial knowledge!
cialis australian price cialis cost enter site 20 mg cialis cost cialis 100mg suppliers import cialis trusted tabled cialis softabs generic cialis pill online tadalafil 5mg cialis 50 mg soft tab generic cialis in vietnam
http://breakniswi.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 10:26 ب.ظ

You have made your point!
buy cialis online cheapest we use it cialis online store cialis official site canada discount drugs cialis cialis 20 mg cut in half cialis generico postepay purchasing cialis on the internet cialis 5 effetti collaterali cialis generico lilly buy cialis online legal
Cialis online
پنجشنبه 30 خرداد 1398 03:27 ق.ظ

Regards, Lots of stuff.

cialis online deutschland sublingual cialis online cialis generic availability dosagem ideal cialis cialis in sconto only best offers 100mg cialis cialis e hiv cost of cialis per pill cialis en 24 hora safe dosage for cialis
http://esprohric.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 11:22 ق.ظ

Nicely put. With thanks!
canadian drugs generic cialis cialis 20mg prix en pharmacie cialis 30 day sample cialis 5 mg schweiz online cialis cialis prezzo in linea basso cialis sans ordonnance warnings for cialis cialis dose 30mg cialis canada on line
http://nesronor.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 06:58 ب.ظ

Appreciate it, An abundance of advice.

cialis coupons cialis arginine interactio where do you buy cialis buy original cialis import cialis side effects for cialis cialis cipla best buy cialis online cialis professional yohimbe acheter cialis meilleur pri
only now cialis 20 mg
دوشنبه 27 خرداد 1398 06:16 ق.ظ

Wonderful information. Thanks!
how do cialis pills work cialis tadalafil we recommend cheapest cialis purchasing cialis on the internet cialis therapie only best offers cialis use cialis para que sirve cialis 5mg billiger cialis usa cost safe site to buy cialis online
Cialis prices
یکشنبه 26 خرداد 1398 02:24 ق.ظ

Nicely put, Many thanks.
cialis with 2 days delivery cialis sans ordonnance cialis generisches kanada cialis 5 mg enter site natural cialis miglior cialis generico estudios de cialis genricos only now cialis 20 mg cialis generika in deutschland kaufen wow cialis tadalafil 100mg
cialis para que sirve
شنبه 25 خرداد 1398 12:23 ب.ظ

Nicely put, Thank you!
cialis pills price each comprar cialis 10 espa241a click here to buy cialis cialis diario compra we like it safe cheap cialis cialis price in bangalore we like it cialis soft gel ou acheter du cialis pas cher order cialis from india dosagem ideal cialis
Cialis generic
جمعه 24 خرداد 1398 10:17 ب.ظ

Many thanks, Quite a lot of forum posts.

chinese cialis 50 mg preis cialis 20mg schweiz cialis herbs effetti del cialis cialis kaufen wo opinioni cialis generico female cialis no prescription cialis coupons cialis 5 effetti collaterali cialis 10 doctissimo
http://brotresmu.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 08:08 ق.ظ

You actually suggested this wonderfully.
tadalafil 5mg cialis bula achat cialis en europe cialis online holland calis the best site cialis tablets deutschland cialis online cialis generico en mexico brand cialis generic rx cialis para comprar
http://isharta.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 05:45 ب.ظ

Incredible many of fantastic knowledge.
cialis kamagra levitra cialis therapie buying brand cialis online enter site very cheap cialis generic low dose cialis dose size of cialis chinese cialis 50 mg recommended site cialis kanada tadalafil 5mg online cialis
cialis coupon 20 mg
پنجشنبه 23 خرداد 1398 04:16 ق.ظ

Wonderful info, Thank you!
buy brand cialis cheap cialis ahumada cialis qualitat callus where cheapest cialis cialis coupons printable buying brand cialis online cialis 20 mg best price tadalafil cialis for daily use
order generic cialis online
چهارشنبه 22 خرداد 1398 02:12 ب.ظ

Fantastic stuff. Thanks a lot.
prix cialis once a da cialis e hiv opinioni cialis generico click here take cialis only best offers cialis use cialis diario compra wow cialis 20 cialis tadalafil buy cialis online cheapest cialis rezeptfrei
cialisvie.com
دوشنبه 20 خرداد 1398 06:20 ق.ظ

Incredible plenty of wonderful info.
cialis 20 mg best price cialis manufacturer coupon brand cialis generic cialis prices in england comprar cialis 10 espa241a only here cialis pills trusted tabled cialis softabs we recommend cheapest cialis prezzo di cialis in bulgaria trusted tabled cialis softabs
acquisto online viagra
شنبه 18 خرداد 1398 01:04 ق.ظ

I don't even know how I stopped up here, but I believed this submit was great. I don't recognize who you are however certainly you're going to a well-known blogger if you happen to are not already. Cheers!
http://cialisvie.com/
جمعه 17 خرداد 1398 06:30 ب.ظ

Fine forum posts. Many thanks!
when will generic cialis be available cialis patentablauf in deutschland cialis from canada we choice cialis uk cialis therapie cialis 5 mg funziona generic low dose cialis order a sample of cialis legalidad de comprar cialis where cheapest cialis
http://www.vrnfolk.ru/documents
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 04:01 ب.ظ
ブランドコピー激安 - ブランド激安通販,ブランド偽物,スーパーコピーブランド代引き時計/財布/バッグ信用優良店!
http://www.physiokinetics.gr/ippasia
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 04:00 ب.ظ
スーパーコピーブランド優良店ブランド時計コピー(N級品)激安スーパーコピーブランド激安販売「MsaCopy.CoM」最高級Nランクブランド時計コピー優良店!スーパーコピー時計
http://ukcanadianpharmacy.com/
چهارشنبه 21 فروردین 1398 02:05 ب.ظ

Nicely put, Many thanks!
canada medication pharmacy pharmacy canada reviews most reliable canadian pharmacies no 1 canadian pharcharmy online canadian mail order pharmacies canada medication pharmacy canadian pharmacycanadian pharmacy drugs for sale on internet canada vagra canadian drugstore
buy cialis online
جمعه 16 آذر 1397 12:24 ق.ظ

You actually explained this superbly.
cialis 5 mg scheda tecnica we choice cialis pfizer india cialis en 24 hora cialis 5 effetti collaterali online cialis enter site 20 mg cialis cost cialis per paypa buy cialis sample pack cialis name brand cheap cialis y deporte
Cialis prices
پنجشنبه 15 آذر 1397 04:56 ق.ظ

You revealed it well.
rx cialis para comprar cialis 20 mg effectiveness if a woman takes a mans cialis sublingual cialis online prices on cialis 10 mg cialis online napol cialis 5 mg funziona only now cialis 20 mg canadian cialis buy cialis uk no prescription
buy cialis online safely
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:06 ق.ظ

Good content. Thanks.
safe dosage for cialis cialis daily reviews cialis y deporte buy cialis online cheapest 200 cialis coupon order cialis from india canadian drugs generic cialis cialis mit grapefruitsaft buy online cialis 5mg generic cialis at walmart
buy tadalafil
سه شنبه 13 آذر 1397 11:41 ب.ظ

Thanks, An abundance of posts!

online prescriptions cialis cialis dosage cialis reviews how does cialis work cialis pills boards 200 cialis coupon cialis purchasing cialis 100mg suppliers does cialis cause gout look here cialis cheap canada
buy cialis germany
سه شنبه 13 آذر 1397 12:41 ب.ظ

With thanks! Plenty of information.

buy original cialis overnight cialis tadalafil cialis 5 mg scheda tecnica generic cialis pill online cialis therapie buy cialis uk no prescription purchasing cialis on the internet cialis patentablauf in deutschland cheap cialis cialis 5 mg funziona
Buy cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 01:11 ق.ظ

Awesome data. Kudos!
cialis dosage online prescriptions cialis cialis generico in farmacia buying cialis overnight how does cialis work cialis dosage amounts wow look it cialis mexico acheter du cialis a geneve prezzo di cialis in bulgaria cialis ahumada
Cialis prices
دوشنبه 12 آذر 1397 12:10 ب.ظ

Cheers! Excellent information!
cialis coupons printable buy cialis online legal comprar cialis 10 espa241a cialis reviews prices on cialis 10 mg cialis sale online acquisto online cialis buy cialis online legal cialis 200 dollar savings card cialis dosage recommendations
buy cialis online us pharmacy
دوشنبه 12 آذر 1397 12:51 ق.ظ

Nicely put. Thanks!
ou acheter du cialis pas cher cialis patentablauf in deutschland cialis 10 doctissimo cialis 5 mg rezeptfrei cialis apotheke chinese cialis 50 mg cialis official site cialis online napol tadalafil 5mg cialis tadalafil
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30