تبلیغات
منابع طبیعی - اقتصاد زیست محیطی
منابع طبیعی
یکشنبه 15 فروردین 1389

اقتصاد زیست محیطی

یکشنبه 15 فروردین 1389

نوع مطلب :
نویسنده :مهدی صامتی

با وجود كنترل رشد جمعیت در دهه 60، مساله به قوت خود باقی است چرا كه با وجود 30 میلیون جوان زیر 20 سال در سالهای آینده باید منتظر جهش جمعیتی فاجعه باری باشیم. هر اکوسیستمی یک ظرفیت تحمل دارد. در مورد ظرفیت تحمل محیط زیست ایران هیچ کار تحقیقاتی انجام نشده است، اما با یک حساب سرانگشتی مشخص شده است که طبیعت ایران منابع کافی برای زندگی حدود 45 میلیون نفر را می‌تواند تامین کند، به طوری که از نظر سلامت جسمی، روحی، روانی و اجتماعی تامین شوند. هرچه مردم فقیرتر شوند اختلاف طبقاتی هم بیشتر می‌شود. ایران در اواخر دهه  پنجاه 33 میلیون نفر جمعیت داشت که با رها کردن سیاستهای کنترل جمعیتی بعلت درگیر شدن کشور در جنگ تحمیلی و دفاع مقدس در دامنه موج جمعیتی قرار گرفتیم و جهش جمعیتی به شکل حرف U لاتین را تجربه کردیم که خوشبختانه در 1367 دولتمردان هم متوجه تورم جمعیتی شده و به سرعت برنامه‌های کنترلی را به اجرا گذاشتند و موفق شدند یکی از بهترین و موفقترین برنامه‌های تنظیم خانواده را در دنیا اجرا کند.

مترجم کتاب اقتصاد زیست محیطی سپس با اشاره به تجارب دیگر کشورها افزود: اولین کشوری که اجرای برنامه‌های تنظیم خانواده را تجربه کرد کشور ژاپن است که به دلیل محدودیتهای پس از جنگ و جوابگو نبودن منابع کشور ناگزیر از کنترل جمعیت شدند، در دهه 60 چین نیز به این ضرورت پی برد و تک فرزندی را در سراسر کشور به رای گذاشت. کشورهای دیگری نیز نظیر کره این برنامه را دنبال کردند اما در هیچ کجای دنیا این برنامه به سرعت ایران به اجرا درنیامد. اما اشکالی که در ایران به آن برخوردیم این بود که مسئولین پس از مشاهده رسیدن نرخ رشد جمعیت به حد مطلوب مساله را تمام شده تلقی نمودند و اجرای آنرا از اولویت خارج نمودند، در صورتی که حرکت جمعیت بسیارپیچیده است و با پایین آمدن موقتی نرخ رشد نباید برنامه‌ها را کنار گذاشت. جمعیت ما به علت جوان بودن، به رشد خود ادامه داد و در حال حاضر رشدی بین 2/1 تا 4/1 درصد دارد. بر اساس سرشماری سال 85 جمعیت کشور ما 75 میلیون نفر است که سالی 800 تا 900 هزار نفر به آن افزوده می‌شود. سرشماری 85 جمعیت مشهد را 2 میلیون و 800 هزار نفر اعلام کرده است، با این شرایط هر سه سال یک مشهد جدید خواهیم داشت. این تعداد، به خانه، بیمارستان، مدرسه و سایر امکانات نیاز دارند.
مترجم کتاب علایم حیاتی کره زمین با اشاره به اینکه بهترین راه توسعه، کنترل جمعیت است، خاطرنشان ساخت: "بدون کنترل جمعیت توسعه میسر نیست، جمعیت دستاوردهای توسعه را خنثی می‌کند. اگر ما قدرت جهش جمعیت جوانمان را کنترل نکنیم بر حجم مشکلاتمان افزوده خواهد شد. تصور کنید ظرف 15 سال آینده بیست تا سی میلیون نفر اضافه شوند، همه چیز تحت فشار قرار خواهد گرفت. به نظر من تنظیم خانواده مهمترین کاری است که تمام ادارات و نهادها صرف نظر از کار اصلی شان باید انجام دهند. وزیر کشاورزی باید در تمام برنامه ریزی‌ها در نظر داشته باشد که با جمعیت کمتر فشار کمتری را برای تامین غذای افراد متحمل خواهد شد. شهردار باید بداند که خدمات شهری کمتری را در ازای جمعیت کمتر ارائه خواهد داد، همه باید این مساله را در نظر بگیرند و یک کار ملی و بزرگ که عزم راسخی را می‌طلبد انجام گیرد و این مستلزم سرمایه‌گذاری عظیمی است.
او در مورد برخی پیش‌نیازهای انجام این کار گفت: آموزش ابتدایی باید اجباری و همگانی شود، نهار مدرسه به ویژه در نقاط محرومتر حتما باید داده شود تا کودکان را به مدرسه بکشاند. مدیران مملکت باید به این نکته برسند که هزینه کردن در این موارد سرمایه‌گذاری برای توسعه کشور است، وقتی میزان جمعیت کاهش یابد مردم قادر به پس انداز خواهند شد، در واقع وقتی تعداد فرزندان زیاد باشد همه درآمد صرف آنها می‌شود که در صورت کاهش آنها، افراد وابسته یعنی جمعیت زیر 15 و بالای 60سال که قادر به کار کردن نیستند کاهش یافته و میزانی از درآمد افراد برایشان باقی مانده و این اضافه درآمد صرف سرمایه گذاری و در نتیجه توسعه خواهد شد و این را پاداش جمعیتی می‌نامند، یعنی با کاهش جمعیت پاداش اقتصادی دریافت می‌کنید و به توسعه اقتصادی دست خواهید یافت.
وی در پاسخ به این سئوال كه به نظر شما در ایران در كدام بخشها با تجدید نظر می‌توان به نجات محیط زیست امیدوار بود، گفت: با در نظر گرفتن اینكه هدف اصلی براون ارائه راه حلهایی برای نجات طبیعت است با اعتقاد به اینكه هنوز دیر نشده و می‌توان برای زمین كاری انجام داد، در مورد ایران هم می‌توان در برخی موارد روند تخریب را معکوس نمود كه یك نمونه آن سیاست ایران در قبال انرژی است. در کتاب پلن بی 2، لستر بروان به این نکته اشاره می‌کند که فرصت استثنایی که هم اکنون پیش روی کشورهای جهان سوم قرار دارد این است که این کشورها می‌توانند از مراحلی که کشورهای صنعتی در روند تحولات خود ناگزیر از گذراندن آنها بوده‌اند، عبور کنند و با جهش به مراحل متاخرتر از برخی از فن‌اوریهای نابودکننده محیط زیست بگذرند و با استفاده از دانش فعلی به جای استفاده از نیروگاههای ذغال سوز و نفت سوز یکسره بروند سراغ نیروگاههای گازی و یا از بام‌پوش‌های خورشیدی استفاده کنند و به مشکلاتی که کشورهای صنعت گرفتار شده‌اند برنخورند. مشکل ما در ایران این است که نفت در اختیار داریم و مردم به انرژی ارزان قیمت عادت كرده‌اند. ما نفت ارزان را می‌فروشیم و به جای آن بنزین گران‌قیمت می‌خریم و دچار پیامدهای بعدی نظیر ترافیک و آلودگی هوای شهرها می‌شویم. در حالی که می‌شود با جهشی در سیاستگذاریهایمان، با استفاده از پول نفت پیشرفته‌ترین تکنولوژیهای روز را وارد کنیم و این کار در حال حاضر برای ما میسر است چون کشور نفت خیزی هستیم. مثلا فرض کنید به جای تولید این تعداد اتومبیل کم کیفیت در سال، که مشکلاتی نظیر مصرف بالای بنزین، آلودگی هوا و ترافیک را به وجود آورده‌اند، پیشرفته‌ترین اتومبیلهای دوگانه‌سوز جهان را تولید کنیم. اتومبیلهایی که هم بنزین مصرف می‌کنند و هم برق و هر 100 کیلومتر تنها 3 لیتر بنزین مصرف می‌کنند و در صورت شارژ برق در هر 100 کیلومتر 7/1 لیتر بنزین می‌سوزاند. همچنین یكی دیگر از مشكلاتی كه با كمی درایت و صرف هزینه می‌توان آنرا مرتفع نمود سیاست بازیافت است و جلوگیری از تولید و مصرف مواد غیرقابل جذب در طبیعت.
وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آیا در ایران نهادها و ادارات برای رسیدن به این هدف هماهنگ عمل می‌کنند یا خیر گفت: متاسفانه ادارات بیشتر درگیر روزمرگی شده‌اند و برنامه ریزی درازمدت صورت نمی‌گیرد و رتق و فتق امور جاری آنقدر مدیران را درگیر می‌کند که آنها فرصت پرداختن به مسائل درازمدت را پیدا نمی‌کنند .  اگر مردم آگاه‌تر شوند، مسئولان آموزش ببینند و مدیران آموزش زیست محیطی ببینند می‌توان جلوی فاجعه را در ایران گرفت. چیزی که خیلی مهم است این است که ما بتوانیم با چاپ کتابهایی نظیر طرح امید و چاپ مقالات و دیگر فعالیتهای زیست محیطی به مدیران بقبولانیم و جا بیندازیم که محیط زیست پایه اقتصاد را می‌سازد، با تخریب محیط زیست اقتصاد هم از بین خواهد رفت. اکولوژیست زمین را به عنوان جزیی از سیستم کلی‌ایی می‌بینند که همه اجزا به هم مربوط بوده و ایجاد اختلال در یکی، دیگر ثروتها و سرمایه‌های اقتصادی را به خطر خواهد انداخت. ثروتی که اگر حفظش کنیم و از سودش استفاده کنیم بهتر از این است که خود سرمایه را برباد بدهیم.
 
is it illegal to buy viagra online in canada
شنبه 18 خرداد 1398 01:04 ق.ظ

I am truly delighted to glance at this webpage posts which contains lots of useful information, thanks for providing such statistics.
http://musafir.org/it
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 04:00 ب.ظ
ブランドコピー代引き時計/財布激安販売-スーパーコピーブランド代引き時計専門店
http://old-2014.rsu.edu.ru/node/1295
شنبه 17 فروردین 1398 05:37 ب.ظ
最高 品質ルイヴィトン財布 コピー激安通販、ルイヴィトン偽物を低価でお客様に提供します。 ヴィトン財布コピーと言っても
foot problems
شنبه 25 شهریور 1396 08:01 ب.ظ
What a stuff of un-ambiguity and preserveness of precious know-how regarding unpredicted
emotions.
Foot Problems
یکشنبه 15 مرداد 1396 08:03 ب.ظ
Amazing! Its genuinely amazing paragraph, I have got much clear idea about from this paragraph.
foot pain identifier
جمعه 2 تیر 1396 12:08 ق.ظ
Hello, Neat post. There's a problem together with your site in internet explorer, would test this?
IE still is the market chief and a large element of people will miss your wonderful writing due to this problem.
kyradupar.hatenablog.com
جمعه 22 اردیبهشت 1396 09:08 ق.ظ
I am really inspired with your writing talents as smartly as with the structure for your weblog.
Is that this a paid subject or did you customize
it your self? Either way stay up the excellent quality writing, it is rare to
see a nice weblog like this one these days..
BHW
پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396 10:13 ب.ظ
WOW just what I was looking for. Came here by searching for اقتصاد
BHW
سه شنبه 29 فروردین 1396 07:09 ب.ظ
Its like you read my thoughts! You seem to understand so much approximately this, such as you
wrote the e book in it or something. I feel that you simply can do with some % to force the message house a little bit, however instead of that,
this is excellent blog. A great read. I'll definitely be back.
manicure
یکشنبه 20 فروردین 1396 12:05 ق.ظ
I'm really inspired with your writing skills and also with the layout
for your blog. Is this a paid theme or did you modify it your self?
Anyway stay up the excellent quality writing, it's uncommon to see a nice weblog like this
one these days..
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر