تبلیغات
منابع طبیعی - واژه نامه اصطلاحات زیست محیطی
منابع طبیعی
شنبه 11 اردیبهشت 1389

واژه نامه اصطلاحات زیست محیطی

شنبه 11 اردیبهشت 1389

نوع مطلب :
نویسنده :مهدی صامتی

جنگل کاری عبارت است از کاشت درختان جنگلی بر روی زمینی که قبلاً کاشته نشده یا فاقد درختان جنگلی است.

 پسماند کشاورزی عبارت است از مواد زائدی که از کشت و زرع یا فعل و انفعالات دامی به جای  می ماند از قبیل کود حیوانی و  مواد بجا مانده از درو.

آلودگی هوا  عبارت است از ترکیب شدن جو با آلاینده هایی نظیر گازهایی که از کارخانه های  تولیدی، ساختمانی، نیروگاه ها و وسائط نقلیه انتشار می یابد و برای سلامتی انسان و بهداشت محیط زیست زیان آور است.

معیارهای کیفیت هوا عبارت است از حدود قانونی که توسط دولت ایالات متحده برای تعیین حداکثر میزان قابل قبول آلودگی ها یا آلاینده ها در جو مشخص شده است.

 شورای قطب شمال عبارت است از شورایی که در سال 1996 در اوتاوا تشکیل شد و آن هیئتی بلند پایه است که برای حفاظت از محیط زیست قطب شمال و برای بهبود رفاه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مردم قسمت شمالی ایجاد شده است. اعضای این شورا را کشور های کانادا، دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ، فدراسیون روسیه، سوئد و ایالات متحده تشکیل می دهند.

جو(آتمسفر) عبارت است از کلیه لایه های گازهایی که کرۀ زمین را احاطه کرده اند و آن را در مقابل تشعشعات خور شیدی محافظت می کنند و کمک می کنند تا شرایط حفظ  حیات به وجود آید. نیتروژن، اکسیژن، دی اکسید کربن و بخار آب از جمله گازهایی هستند که در جو وجود دارد.

برنامه راهبردی بالی برای پشتیبانی فن آوری و ایجاد ظرفیت (The Bali Strategic Plan for Technology Support and Capacity Building)، که در چهارم دسامبر 2004 در بالی اندونزی با این هدف به تصویب رسید که از فن آوری مربوط به محیط زیست حمایت کرده و برای مدیریت مؤثر زیست محیطی در کشورهای در حال توسعه و کشورهایی که اقتصادشان در مرحله انتقالی است ایجاد ظرفیت کند.

فرمان قانونی برلین (The Berlin Mandate) عبارت است از "تصمیم طرف های ذی نفع" که در اوّلین نشست کنفرانس طرف های ذینفع کنوانسیون سازمان ملل متحد درباره تغییرات اقلیم (COP-1) گرفته شد تا روشی را قبل از سال  2000برای تقویت تعهدات کشورهای صنعتی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای از طریق تدوین یک پروتکل و یا هر وسیله قانونی دیگراتخاذ کند.

زیست تجزیه پذیر به توانایی تجزیه یک ماده در طول زمان  و در اثر مجاورت با خورشید، باد، آب و موجودات زنده میکروسکوبی اطلاق می شود. بسیاری از محصولاتی که از گیاهان و حیوانات به دست می آید -- مانند کاغذ، پارچه و غذا -- تجزیه های زیستی هستند.

تنوع زیستی به تنوع موجودات زنده از تک سلولی ها تا اشکال پیچده تر حیات، در بوم سامانه هایی که در آن به صورت طبیعی زندگی می کنند اطلاق می شود.

سوخت بیولوژیکی عبارت است از هر گونه سوخت مایع، جامد یا گاز که تمام یا بخشی از آن از پالایش مواد بیولوژیکی پایدار، معمولا گیاهان، به دست می آید. پاره ای از سوخت های بیولوژیکی مانند اتانول، از پالایش گیاهانی که به مصرف غذایی می رسند مانند ذرت، به دست می آیند اما فن آوری هایی در شرف تکوین است تا از گیاهان غیر خوراکی و همچنین باقیمانده گیاهانی که به مصرف غذایی می رسند استفاده شود.

زیست انباشت (Biomass) عبارت است از مواد آلی موجود در گیاهان و حیوانات که می توان از آنها در تهیه سوخت بیولوژیکی استفاده کرد.

زیست درمانی عبارت است ازاستفاده از موجودات زنده مانند باکتری ها برای زدودن مواد آلاینده در آب و زمین.

بیوسفر (زیست کره) که تمام مناطق کره زمین -- زمین، هوا و آب – را که مایۀ زندگی است، در بر می گیرد.

بیوتا (زیاگان /Biota) به تمامی گیاهان و حیوانات زنده ای که در ناحیه ای مشخص زندگی می کنند، اطلاق می شود.

ضبط کربن (Carbon sequestration)عبارت است از روشی که انتشارات گازهای گلخانه ای را کاهش می دهد و این کار از طریق جذب دی اکسید کربن در جایی که این گاز تولید می شود و انباشت آن در زیر زمین برای دهها سال و یا حتی قرن ها  انجام می شود.

کلروفلوئوروکربن ها (CFCs) گروهی از مواد شیمیایی هستند -- که زمانی استفاده از آن ها به عنوان ماده سردکننده، ماده اطفای حریق و ماده مولد فشار در افشانه ها راجج بود -- و سبب  سوراخ شدن لایه حفاظتی ازن در جو فوقانی کره زمین شد. به دنبال توافق نامه ای که در سال 1987 به امضاء رسید و به عنوان "پروتکل مونترال" معروف است، استفاده از بسیاری از سی اف سی ها منع شده است.

لامپ های فلورسنت کم مصرف (CFLs)  لامپ هایی هستند که از انرژی به مراتب کم تری استفاده می کنند و 10 برابر بیش تر از لامپ های رشته ای معمول عمر می کنند.

کنوانسیون سایتس (CITES) (کنوانسیون تجارت بین الملی گونه های در معرض خطر جانوران و گیاهان وحشی) عبارت است از توافق نامه ای بین الملی که در سال 1973 به تصویب رسید و بر اساس آن تجارت حیوانات و گیاهان وحشی و هر محصولی که از آنان به دست می آید، محدود می شود تا تضمین شود که یک چنین تجارتی بقای این موجودات را به خطر نمی اندازد.  

 جنگل زدایی (Clear cutting) عبارت است از قطع درختان مناطق وسیع جنگلی برای مقاصد کشاورزی و یا عمرانی؛ عملی که سبب از میان رفتن زیستگاه ها می شود، گیاهان و جانوران را از میان می برد و منجر به فرسایش زمین، جاری شدن سیل و ته نشینی جویبار ها و دریاچه ها می شود.

تغییر اقلیمی که "گرمایش جهان" نیز نامیده می شود، عبارت است از تغییرات تدریجی و بلند مدت در نقشه های مربوط به آب و هوا در مقیاس کل کره زمین. دانشمندان معتقدند که فعالیت های انسان تغییرات آب و ها را تحت تأثیر قرار می دهد و سبب شتاب دادن به سرعت این تغییرات می شود.

 حفاظت از منابع طبیعی عبارت است از حفظ و تجدید منابع طبیعی از طریق مدیریت صحیح این منابع برای استفاده نسل های آینده.

 بوم شناسی عبارت است از مطالعه زیست بوم ها برای بررسی چگونگی ارتباط میان موجودات زنده و ارتباط  آن ها با محیط اطراف.

زیست بوم ها به کنش متقابل میان گیاهان و حیوانات با یکدیگر و با محیط فیزیکی که در آن قرار گرفته اند، اطلاق می شود. زیست بوم ها می تواند به همان کوچکی موجودات زنده ای که زیر تخته سنگ ها زندگی می کنند باشد و یا مناطق جغرافیایی بزرگ تری را در بر گیرد.

معیارهای انتشار عبارت است از حدود قانونی که دولت ایالات متحده آمریکا برای آلاینده هایی که منابعی نظیر خودرو ها یا کارخانه های صنعتی در فضا تولید می کنند تعیین کرده است.

 گونه های در معرض خطر عبارت است از انواع حیوانات و گیاهانی که در معرض خطر انقراض قرار دارند.

 قانون گونه های در معرض خطر (Endangered Species Act) عبارت است از قانون فدرال ایالات متحده آمریکا که در سال 1973 به تصویب رسید و از گونه های در معرض خطر (که احتمال داده می شود نسل آن ها در آینده ای قابل پیش بی?ی منقرض شود) و گونه های تهدید شده (که احتمال داده می شود نسل آن ها در آینده ای قابل پش بینی در معرض خطر قرار گیرد) هم از طریق حفاظت از زیستگاه ها و هم خود این گیاهان و حیوانات محافظت می کند.

 فرسایش عبارت است از افت خاک و سایش تخته سنگ ها به ویژه در اثر باد و آب. فعالیت های کشاورزی، تسطیح زمین برای ساخت واحد های مسکونی و تجاری، و جاده سازی می تواند روند فرسایش را تسریع بخشد.

 سوخت های فسیلی که زغال، نفت و گاز طبیعی را شامل می شود، منابع تجدید نابذیری از انرژی هستند که از هیدروکربور هایی که در اثر فسیل شدن باقیمانده گیاهان و حیوانات در اثر فشار های وارده و فعل و انفعالات کره زمین در طول میلیون ها سال تشکیل شده است به دست می آیند.

انرژی حرارتی زمین (Geothermal energy) عبارت است از انرژی که از حرارت طبیعی و منابع آبی درون زمین مانند آتشفشان ها و چشمه های آب گرم به وجود می آید.

 گرمایش جهان، واژه ای است که اغلب به طور مترادف با عبارت تغییر آب و هوا استفاده می شود (رجوع شود به مطلب بالا) و به تغییرات تدریجی در نقشه های هوای جهان که توسط پژوهشگران رصد می شود، اطلاق می گردد و گویای این واقعیت است که میانگین درجه حرارت کره زمین در حال افزایش است.

 تأثیر گازهای گلخانه ای چگونگی افزایش درجه حرارت کره زمین را تشریح می کند که این افزایش به دلیل انباشت گازهای معینی در جو از قبیل بخار آب، دی اکسید کربن، اکسید نیتروژن و متان که سبب جذب انرژی خورشیدی می شود و از جدا شدن حرارت آن به داخل فضا جلوگیری می کند، ایجاد می شود.

گازهای گلخانه ای، شامل بخار آب، دی اکسید کربن، اکسید نیتروژن، ازن و متان است که در اثر برخی از فعالیت های انسان در مقادیر زیاد رها می شود و بسیاری بر این عقیده اند که به روند گرمایش جهان کمک می کند.

 غلظت گازهای گلخانه ای که مقیاسی است برای اندازه گیری گازهایی که از هر پوند محصول تولید شده منتشر می شود.

 آب های زمینی عبارت است از منابع موجود آب آشامیدنی که در زیر سطح کره زمین پیدا شده و از طریق حفاری یا لوله کشی چشمه های زیر زمینی در دسترس قرار گرفته است. آفت کش ها، فاضلاب ها، پسماند های صنعتی و جاری شدن ضایعات کشاورزی می تواند سبب آلودگی آب های زمینی شود.

 هیدروکربور عبارت است از یک ترکیب شیمیایی آلی متشکل از هیدروژن و اتم های کربن.پیمان کیوتو اصلاحیه ای الحاقی به کنوانسیون ساختاری سازمان ملل در باره تغییرات اقلیمی (UNFCCC) است. کشورهایی که این پیمان را امضا کردند مسئولیت کاهش انتشار دی اکسید کربن و پنج نوع گاز گلخانه ای دیگر را به عهده گرفتند و تعهد کردند در صورت نگهداری میزان کنونی این گازها و یا افزایش انتشار آن ها که به گرمایش جهانی ارتباط داده شده است، مسئله را جبران کنند.

 اصلاحیه های 1981 برای قانون لیسی (The Lacey Act Amendments of 1981) که یکی از قوانین ایالات متحده است که واردات، صادرات، حمل و نقل، خرید و فروش ماهی، نگهداری و یا مالکیت حیوانات و گیاهان وحشی را که مخالف با قوانین فدرال، ایالتی و یا قبیله ای است منع کرده است. تجارت میان ایالت ها یا تجارت خارجی ماهی و حیوانات و گیاهان وحشی که نگهداری و مالکیت آن ها بر خلاف قوانین دیگر ملل است نیز عملی خلاف قانون است.

پیمان مونترال در مورد موادی که سبب تخریب لایه ازن می شود (The Montreal Protocol on Substances that Deplete the Ozone Layer)، پیمانی بین الملی است که ایالات متحده نیز یکی از اعضای آن است و در سال 1987 خواستار توقف تدریجی تولید و مصرف ترکیباتی شد که سبب تخریب لایه ازن در فضا می شود -- این ترکیبات عبارتند از کلروفلوئوروکربن ها (CFCs)، هالون ها، تتراکلرید کربن و متیل کلروفرم. این برنامه در سال 2000 در مورد اکثر مواد فهرست شده انجام شد و در سال 2004 در مورد متیل کلروفرم بمورد اجرا گذاشته شد.

 لایۀ ازن ترکیبی شیمیایی است که از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است. در سطح زمین، ازن آلاینده ای است که موجب تحریک دستگاه تنفسی می شود. در استراتوسفر، ازن لایه ای حفاظتی است که کره زمین را در برابر اشعه زیانبار ماوراء بنفش محافظت می کند.آفت کش ماده ای است که  در کارخانه تولید می شود و یا به طور طبیعی وجود دارد و از آن برای از بین بردن و یا راندن موجودات زنده ای که به محصولات صدمه می زنند و یا سبب انتشار بیماری می شوند در فضای باز، برای حفاظت از محصولات، در تأسیسات ذخیره سازی و در منازل بکار برده می شود. بعضی از آفت کش ها می توانند برای گونه های غیر حشره ای سمی باشند و در خاک و آب دوام بیاورند.

آلودگی عبارت است از آغشته شدن هوا، زمین و آب به موادی که تشکیل دهنده زیست بوم هستند؛ سلامت انسان، حیوان و یا گیاه را به خطر می اندازند و یا به طور نامطلوب استفاده از منابع طبیعی را تحت تأثیر قرار می دهند. جنگل های بارانی عبارتند از جنگل های مناطق استوایی و نیمه استوایی که با برگ های انبوه پوشیده شده و به طور متوسط به حدود 2000 میلیمتر باران در سال نیازمند اند. جنگل های مناطق حاره مقادیر قابل توجهی از دی اکسید کربن را به خود جذب می کنند و در صد بالایی از نمونه های گیاهی و حیوانی جهان را در خود جای می دهند.

 بازیافت (Recycling) عبارت است ازجمع آوری مواد زایدی که قابل استفاده مجدد هستند و عمل آوری دوباره آن ها برای تولید محصولی جدید. شیشه، فلزات، کاغذ و پلاستیک مانند مصالح ساختمانی که سالم از کار بیرون آورده شده باشند، قابل بازیافت اند.

انرژی تجدید پذیر (Renewable energy) به منابعی از سوخت و نیرو که پایدار هستند، اطلاق می شود مانند حرارت زمین، زیست انباشت، باد و خورشید.مه دود (Smog) عبارت است از ابری از آلاینده های هوا -- گرد و غبار، دود گازهایی که کارخانجات و اگزوز وسایل نقلیه تولید می کنند -- و معمولاً بر روی مناطق شهری متمرکز است. مه دود می تواند سبب بروز یا تسریع ناراحتی های دستگاه تنفسی شود. اجزاء شیمیایی تشکیل دهنده مه دود عبارتند از ازن، دی اکسید سولفور، دی اکسید نیتروژن و منو اکسید کربن.

 آب های سطحی به محیط های بازی که آب در آن جریان دارد، اطلاق می شود مانند رودخانه ها، دریاچه ها، دریاچه های پشت سد ، تالاب ها، جویبار ها، دریا ها، مصب رودخانه ها، زمین های باتلاقی، چشمه ها و چاه ها.کشاورزی پایدار به روش های از کشت و زرع اطلاق می شود که از محیط زیست با حداقل آسیب رسانی به خاک، منابع آبی، زیستگاه گونه ها و سایر منابع طبیعی محافظت می کنند. کشت و زرع بدون شخم زنی، کشت تناوبی و جلوگیری از جاری شدن و یا نشت کود ها و آفت کش ها نمونه هایی از این نوع کشاورزی است.

 زمین های باتلاقی به زمین هایی اطلاق می شود که از آب انباشته شده است و یا اغلب سیلاب در آن جاری است نظیر باتلاق ها، مرداب ها، دلتا ها و مناطق ساحلی که از گیاهان و جانورانی که به ویژه با محیط های داخل آب خو گرفته اند محافظت می کنند. باتلاق ها همچنین آب را پالایش کرده و باران اضافی را جذب می کنند.

 پناهگاه حیات وحش (Wildlife refuge) عبارت است از منطقه ای از خشکی یا ساحل دریا که به صورت قانونی برای محافظت از حیوانات و گیاهان وحشی در نظر گرفته شده است.

 منبع انگلیسی همین متن را نیز در اینجا ببینید

+ نوشته شده در  شنبه نهم شهریور 1387ساعت 14:17  توسط محمد خسروشاهی  |  آرشیو نظرات

آیا استفاده از پتانسیل بالای انرژی خورشیدی در ایران دست یافتنی است

سرانجام با پیگیری مستمر دوست خوبم مهندس درویش جلسه سخنرانی آقای مهندس پیمان كنعان، مدیر دفتر انرژی خورشیدی سانا (سازمان انرژیهای نو ایران) در تالار اجتماعات مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع كشور در تاریخ 10/4/87 برگزار شد. اگر چه ضرورت استفاده از انرژی لایزال خورشیدی موجود در بیابانهای ایران بطرق مختلف بارها و بارها به زبان امده که نمونه ای از ان را در اینجا  و اینجا  می توانید ببینید اما كاربردهای متعدد استفاده از این انرژی كه در سخنرانی امروز اقای مهندس كنعان عنوان شد اطلاعات بسیار مفید و كاملتری را در اختیار من و سایرین قرار داد. اما این سخنرانی حاشیه های جالب دیگری هم داشت كه لازم می دانم به انها اشاره كنم

-       خبر خوشحال كننده و نوید بخش اقای دكتر فرحپور معاون محترم پژوهشی موسسه  مبنی بر مطرح كردن موضوع استفاده از انرژی خورشیدی توسط وزیر جهاد كشاورزی در هیات دولت برای من نه خوشحال كننده بلكه جای سئوال داشت البته از این بابت باید از اقای مهندس اسكندری به جای خود تشكر هم كرد اما تعجب از این است كه این موضوع  چرا باید از طریق وزیر جهاد كشاورزی در هیات دولت طرح شود مگر بالاترین مقام متولی این كار كسی جز وزیر نیرو است و یا مگر اطلاعات وزیر نیرو در این مورد كمتر از وزیر جهاد كشاورزی است پس چرا این كار بلكه خیلی پیش تر از طرف وزارت نیرو مطرح نشده است .

-          در پاسخ به سئوالی كه در رابطه با استفاده از این تكنیك برای چاههای كشاورزی از اقای مهندس كنعان كردم ایشان به هدررفت انرژی  بسیار زیاد چاههای كشاورزی بدلیل فقدان تاسیسات مناسب ابیاری اشاره كردند و گفتند اگر در هدررفت آب كشاورزی تصمیم درستی گرفته شود آنگاه انرژی استحصال آب نیز كمتر خواهد شد و امكان كاربرد و استفاده از انرژی خورشیدی فراهم می شود. در این راستا باید به اقای مهندس كنعان یادآوری كنم كه این اما و اگرها سالهای سال است كه وجود دارد آنچنان كه گفته می شود اگر چند هزار خانوار دامدار ساكن در جنگلهای شمال از این عرصه خارج شوند سیر صعودی تخریب جنگل كم می شود، اگر تعداد دام موجود در استفاده از مراتع كه اكنون به بیش از سه برابر ظرفیت آن رسده است به كمتر از نصف تقلیل داده شود سیر قهقهرایی مراتع كند می شود ، اگر تكلیف 190 هزار حلقه چاه عمیقی كه در مناطق ممنوعه حفر شده است روشن شود و اگر میزان كارآیی مصرف آب در بخش كشاورزی كه به‌طور متوسط حدود 30 درصد محاسبه می‌شود و راندمان تولید محصول كه حدود 0.6 كیلوگرم به ازای هر متر مكعب اب براورد می شود اندكی بیشتر شود و اگر كاهش ضایعات محصولات تولیدی كشاورزی از مراحل كاشت تا برداشت و باقیمانده ان كه در سفره خانوار به دلیل مطلوب نبودن درست مصرف نمی شود از 30درصد فعلی كمتر شود ضمن آنكه از حدود 760 میلیارد تومان میزان ضایعات سالانه كشاورزی كاسته می شود دغدغه امنیت غذایی نیز كمتر خواهد بود و انگاه مسلما انرژی كمتری هم برای استحصال آب مورد نیاز این تولیدات مصرف می شد و سرانجام اگر مشکلاتی که بر اثر تصمیمات نادرست ما بوجود می اید به پای دیگران نگذاریم و مشکلات دولت فعلی را به دولت قبلی و چه بسا دولت اینده را به دولت فعلی ربط ندهیم و باور کنیم که همه ایرانی هستیم و دلمان برای ایرانی اباد و ازاد می تپد و لذا در کارها از خرد جمعی استفاده کنیم استفاده از انرژی خورشیدی که سهل است بلکه در تمام موراد پیشتاز خواهیم بود. به هر روی در حال حاضر باید با وجود این اما و اگرها كه به این زودی ها هم حل نخواهد شد كاری كرد و از این كارمایه انرژی خورشیدی ارزان قبل از اینکه کشور با بحران انرژی مواجه شود استفاده كرد. باید این حقیقت را بپذیریم که منابع فسیلی انرژی مانند نفت و گاز و ذغال سنگ سر انجام روزی تمام خواهد شد و همیشه دلمان به این منابع خوش نباشد دیری نخواهد پایید که بشنویم کشور ها و جزایر همجوار ما در این موضوع هم از ما سبقت گرفته اند.

-       و بالاخره خبر مسرت بخش پیشگام شدن موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع كشور برای استفاده عملی از انرژی خورشیدی به منظور تامین برق مورد نیاز ساختمانها و تاسیسات در سالجاری حاصل سخنرانی اقای مهندس كنعان بود گامی كه باید خیلی پیشتر و در وزارت نیرو برداشته می شود یادمان باشد كه تهران نیز به لحاظ جغرافیایی در قلمرو بیابانهای ایران قرار دارد و این حركت موسسه بعنوان متولی تحقیقات بیابان های ایران نیز در راستای اهداف برنامه های راهبردی بخش تحقیقات بیابان-سند چشم انداز 20 ساله جمهوری اسلامی ایران صورت می گیرد
hims com viagra
شنبه 18 خرداد 1398 01:04 ق.ظ

If some one wants expert view regarding blogging and site-building afterward i propose him/her to pay a quick visit this web site, Keep up the nice job.
cialis
چهارشنبه 29 اسفند 1397 05:32 ق.ظ
I have read so many content concerning the blogger lovers however this paragraph is in fact a pleasant post,
keep it up.
http://Lolatoys.Com/es/chita.html
چهارشنبه 21 آذر 1397 12:28 ب.ظ
Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iPad and
tested to see if it can survive a thirty foot
drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views.
I know this is completely off topic but I had to share it
with someone!
Saudi
سه شنبه 13 شهریور 1397 02:52 ق.ظ
Every weekend i ᥙsed to payy a visit thіs weeb site, for tһe reason that i wish fߋr enjoyment, since tһis tһis wweb pwge
conations trսly gokod funny material tօo.
King Cock Plus Dual Density With Balls
چهارشنبه 7 شهریور 1397 11:04 ق.ظ
This is a topic that's near to my heart... Take care!
Exactly where are your contact details though?
imagenes tiendas de vibradores
دوشنبه 5 شهریور 1397 06:08 ب.ظ
Thank you a lot for sharing this with all people
you actually recognize what you're speaking approximately!
Bookmarked. Please also visit my web site =). We
may have a hyperlink alternate contract among us!
cialis
شنبه 3 شهریور 1397 12:21 ق.ظ
There's definately a great deal to know about this topic.
I love all the points you've made.
Stone Janah
شنبه 2 تیر 1397 05:46 ق.ظ
My developer iѕ tгying tο persuade me to molve to .net frrom PHP.

I hafe аlways disliked thee idea Ƅecause оf tһe expenses.
But he's tryiong none the lеss. Ι've been using WordPress on vаrious websites for abot a year
and ɑm cncerned abоut switching tо anothеr platform.
I haνe hearԁ fantastic tһings aƅoᥙt blogengine.net.
Іѕ tuere ɑ waay Ӏ can transfer all my wordpress posts into
it? Αny kind of heⅼp wouⅼd bе ɡreatly appreciated!
Eyelashes Growth
یکشنبه 23 اردیبهشت 1397 02:43 ب.ظ
Undeniably believe that that you stated. Your favourite justification appeared to be on the net the easiest thing to
bear in mind of. I say to you, I certainly gget irked even as other folks consider concerns that
they plainly do not realize about. You controlled to hit the nail upon the top and outlined out
the whole thing without having side-effects , other folks can take a signal.
Will probably be again to get more. Thank you
depforce review
جمعه 31 فروردین 1397 10:24 ب.ظ
Awesome! Itts actualpy rermarkable paragraph, I habe ggot much clear idea about from
this article.
Hussin Ahmed
یکشنبه 26 فروردین 1397 12:43 ب.ظ
Hi there i am kavin, its my first tіme to commenting anywһere,
wһen i read thіѕ article i thⲟught і couⅼd alsօ сreate commеnt ԁue tо thіѕ brilliant
article.
getroman review
جمعه 24 فروردین 1397 02:33 ق.ظ
Nice post. I learn sօmething totally new аnd challenging on blogs I stumbleupon everyday.
Ιt's aⅼwaʏs helpful to гead content from other writers ɑnd
practice s᧐mething from theiг websites.
Viagra Free Shipping Deals
شنبه 11 فروردین 1397 05:11 ق.ظ
My spouse and I abѕolutely love уoᥙr blog and find many ߋf your post's t᧐ be exactly what I'm lоoking f᧐r.
Does one offer guest writers tо wrіte content for
yoᥙrself? Ӏ wouldn't mind writing a post ⲟr elaborating οn а numƄer
of the subjects you ᴡrite аbout here. Again, awesome web site!
cheap lumigan canada
پنجشنبه 9 فروردین 1397 02:36 ب.ظ
Stunning story there. What occurred after? Good luck!
mezo
یکشنبه 5 فروردین 1397 03:54 ب.ظ
Can I simply ϳust say what a relief to discover an individual ԝһo genuinely
understands ᴡһat they're talking about online.
Υou actualⅼy know how t᧐ bring аn issue tο light ɑnd make it
important. Μore and morе people ᧐ught t᧐ check this out аnd understand thіs side οf your story.
I waѕ surprised that yоu arе not more popular ƅecause yоu сertainly possess tһe gift.
What is the Ilizarov method?
شنبه 18 شهریور 1396 06:22 ق.ظ
Hello! This post could not be written any better! Reading this post reminds me of my old
room mate! He always kept chatting about this.
I will forward this page to him. Fairly certain he will have a good read.
Thanks for sharing!
Foot Complaints
دوشنبه 16 مرداد 1396 02:05 ب.ظ
Excellent beat ! I would like to apprentice even as you amend your site, how can i
subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable
deal. I have been tiny bit familiar of this your broadcast provided shiny transparent concept
georginahendson.over-blog.com
شنبه 14 مرداد 1396 11:15 ق.ظ
I think this is among the most important info for me. And i'm glad reading your article.
But wanna remark on some general things, The site style is
great, the articles is really nice : D. Good job, cheers
BHW
سه شنبه 29 فروردین 1396 01:13 ق.ظ
Hi there! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine
Optimization? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good
results. If you know of any please share. Cheers!
BHW
جمعه 18 فروردین 1396 03:44 ب.ظ
Does your blog have a contact page? I'm having problems
locating it but, I'd like to shoot you an email. I've got some creative ideas for your blog you might be interested
in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it develop over time.
BHW
چهارشنبه 9 فروردین 1396 12:53 ق.ظ
Admiring the time and energy you put into your blog and in depth information you offer.
It's great to come across a blog every once in a while that isn't
the same old rehashed information. Great read! I've saved your site and I'm
including your RSS feeds to my Google account.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر