تبلیغات
منابع طبیعی - سیلو
منابع طبیعی
یکشنبه 19 اردیبهشت 1389

سیلو

یکشنبه 19 اردیبهشت 1389

نوع مطلب :
نویسنده :مهدی صامتی

بزرگترین مشکلی که گله داری و پرورش دام در ایران با آن مواجه است کمبود غذای دام در فصول معینی از سال می باشد. تلفات فراوان دام های کشور اغلب معلول کمبود غذا و عدم آشنایی کامل دامداران به طرز تغذیه صحیح و استفاده درست از منابع غذایی می باشد. کارخانه های چغندرقند و پنبه پاک کمی – شیر پاستوریزه – آبجو سازی و غیره منابع مفیدی برای تغذیه دام به شمار می آید.
تهیه علوفه سبز کافی در فصول مختلف سال در تمام نواحی ایران مقدور نمی باشد. لذا بایستی مشکلات تغذیه دام را با تنوع بخشیدن به جیزه غذایی و ذخیره علوفه برطرف نمود . زارعین با تجربه ایرانی در زمستان دام های خود را با تعلیف علوفه خشک نگهداری می کنند. تغذیه علوفه خشک زیاد چندان مفید نمی باشد. زیرا علوفه هنگام خشک شدن در مقابل آفتاب قسمت زیادی از مواد غذایی و خواص طبیعی خود را از دست می دهد. ذخیره علوفه برای زمستان و یا تهیه مواد غذایی با کیفیت و کمیت خوب و متناسب برای احشام به انبارهای مخصوصی که سیلو نامیده می شود دارد. سیلو کلمه ای است اسپانیایی که برای منظورهای مختلفی به کار می رود. سیلو برای ذغال سنگ – سیلو برای غلات و سیلو برای غلات- سیلو برای نباتات علوفه ای سبز و غیره کاربرد دارد.
سیلو با اهمیت خاصی که پیدا نموده طریق ذخیره و نگهداری علوفه به صورت متناسب و سالم می باشد و برای تغذیه دام در زمان کمبود علوفه ارزش بسیاری دارد. در اینجا منظور از سیلو ذخیره و نگهداری انواع نباتات علوفه ای سبز و یا سایر فرآورده های فرعی غذایی جهت تعلیف می باشد. سیلو دارای انواع مختلفی می باشد که هر یک برای منظور خاصی به کار می رود و انتخاب نوع آن به وضع جغرافیایی و میزان سرمایه و مورد استفاده بستگی دارد. برای ساختن سیلو می توان از بلوک های سیمانی – چوب – آجر و یا در مورد سیلوهای زیرزمینی از طبقات مختلف خاک به عنوان دیواره های سیلو استفاده نمود در موقع تهیه سیول بایستی نکات زیر را در نظر داشت :


1) انتخاب نوع سیلو بر حسب منطقه جغرافیایی : معمولاً در مناطق مرطوب و یا درمحل هایی که آب زیرزمینی سطحی است از سیلوهای هوایی استفاده می نمایند. سیلوهای زیرزمینی برای مناطق خشک و کم آب مناسبتر می باشد.
2) انتخاب نوع سیلو بر حسب قدرت مالی
3) گنجایش سیلو : بایستی متناسب با تعداد دام و دوره تغذیه احشام و بالاخره نوع گیاهانی که برای سیلو انتخاب می شود تعیین گردد
4) استحکام دیواره سیلو هنگام ذخیره علوفه های آبدار
5) ساختمان سیلو بایستی طوری باشد که پر کردن و خالی کردن آن به وسیله ماشین یا وسائل دستی به سهولت انجام گیرد
6) مکان سیلو بایستی بایستی حدالمقدور به محل اصطبل دامها نزدیک باشد
7) امکان خارج نشدن شیره سیلو و یا تعبیه چاه مخصوص در کنار آن و یا قراردادن قلوه سنگ در ته سیلو و رسانیدن شیره سیلو به مخزن ذخیره
8) امکان تخلیه کامل سیلو
9) پوشانیدن سر سیلو بایستی به طور کامل و مطمئن صورت گیرد
10) سر سیلو نبایستی بیش از 12 تا 18 ساعت باز گذاشت.

انواع سیلو : اصولاً سیلوها را می توان به دو زیر تقسیم بندی نمود.
A) سیلوهای هوایی

B) سیلوهای زیرزمینی
سیلوهای هوایی که با مخارج هنگفت بنا می گردد معمولاً برای ذخیره غلات به کار برده می شود. گرچه هزنیه این سیلوها زیاد است ولی دوام و آسانی خالی و پر کردن آن از مزایای قابل توجه این نوع سیلوها می باشد. گذشته از دوام و سهولت پر و خالی کردن سیلوهای هوایی، محافظت و تقلیل، ضایعات این نوع سیلو و استفاده از دستگاه های خودکار اتوماتیک پر و خالی کردن را مقدور می سازد. همچنین مقاومت زیادی در برابر علوفه های ترد داشته می تواند در حدود یک تا دو برابر بیش از سیلوهای ساده فشار را تحمل می کند.
در این نوع سیلوها بایستی به سطح داخلی دیواره ها توجه فراوانی نمود تا به طور مطمئن و فاقد خلل و فرج و شکاف باشد. سیلوهای هوایی که از بلوک های مخصوص میان تهی ساخته می شود به دلیل عایق بودن برای مناطق گرم و سرد مناسب می باشد. در این نوع سیلوها به وسیله ماشین های خرد کننده علوفه قسمت های خرد شده را به وسیله دستگاه مخصوصی به داخل سیلو رسانیده و انبار می نمایند. چون در هنگام انبار نمودن علوفه مقدار زیادی رطوبت دارد لذا بایستی به زهکشی که سیلو توجه داشت، زیرا مایعات در ته سیلو جمع شده و موجب فساد علوفه می شود. بعد از پر کردن کامل سیلو سر سیلو را بایستی به طور مطمئن بست تا از ورود هوا جلوگیری به عمل آید. گذشته از سیلوهای هوایی دائمی ، سیلوهای دیگری وجود دارد که به نام سیلوهای هوایی نامیده می شود. این سیلوها به طور موقت در خارج از زمین تعبیه می گردند. این نوع سیلوهای هوایی موقت را می توان علاوه بر مصالح مختلف به وسیله پلاستیک نیز بنا نمود.


سیلوهای زمینی :
سیلوهای زمینی بر خلاف سیلوهای هوایی مستلزم مخارج زیادی نمی باشد . بایستی توجه داشت که سیلوهای زمینی بیش از سیلوهای هوایی هنگام پر کردن و همچنین پوشانیدن سر سیلو احتیاج به دقت و توجه دارد زیرا سطح زیادتری از آن در معرض عوامل طبیعی قرار می گیرد.
سیلوهای زمینی دارای مزایای فراوانی می باشد و یکی از آن مزایا امکان استفاده مستقیم از سیلو است ، یعنی با قرار دادن موانع مخصوص بین مخزن اصلی و محل تغذیه احتشام می توانند مستقیماً از سیلو تغذیه نمایند. سیلوهای زمینی 2 نوع هستند.


1) زیرزمینی

2) روی زمینی

A) سیلوهای زیرزمینی :
این سیلوها در زیرزمین به صورت افقی ساخته می شود و مخارج تهیه آن ناچیز است در نواحی که آب تحت الارضی پایین باشد می توان اقدام به تهیه چنین سیلوهایی نمود. این سیلوها در زمین کنده می شود و بسته به موقع – ارتفاع آنرا حدود 2 متر و عرض آنرا حدود 2 تا 3 متر انتخاب می کنند. برای ساختن این گونه سیلوها بهتر است زمین های شیب دار انتخاب شود. برای استر دیواره این نوع سیلوها بهتر است از خاک یا چوب و یا سیسان استفاده نمود. پوشش داخلی دیواره سیلو بسته به جنس خاک تغییری می کند، چنانچه خاک رسی باشد مشکلات زیادی تولید نخواهد کرد ولی در زمین های شنی بایستی تدابیری اتخاذ نمود.


مزایای سیلوهای زیرزمینی :
1) مخارج کم
2) پر و خالی کردن سیلو به سهولت انجام می گیرد
3) استفاده از ماشین آلات جهت پرو خالی نمودن سیلو
4) در مناطق سرد احتمال یخ زدن علوفه در این نوع سیلو کم است
5) تراوش این نوع سیلو اصولاً کم است

معایب سیلوهای زیرزمینی :
1) سطح بیشتری در معرض عوامل طبیعی قرار می گیرد
2) تهیه آن دقت و توجه بیشتری نیاز دارد
3) هدررفتن و ضایعات آن زیاد است
4) مساحت زیادتری باید برای آن انتخاب نمود
5) امکان آلودگی مواد سیلو شده با مواد خارجی در این سیلوها بیشتر است  سیلوهای روی زمین


معمولاً روی زمین معمولاً در سطح زمین و یا در چاله های کم عمق در زیر زمین بنا می گردد.
این نوع سیلوها با چوب بست های اطراف آنها طوری ساخته شده است که حیوان می تواند از میان شیارهای چوب بست به علوفه دسترسی پیدا کرده از محتویات سیلو تغذیه نماید. معمولاً عصاره و شیره علوفه ها را به چاه های – خصوصی که به این منظور تعبیه شده سرازیر می کنند و اغلب در ته سیلو شیبی ایجاد می کنند تا عصاره در آنجا جمع نگردد.
اندازه سیلو به میزان مصرف علوفه در روز و طول مدت مصرف بستگی دارد. میزان ذخیره علوفه مورد احتیاج دام در روز به مطبوع بودن آن علوفه بستگی دارد. چنانچه در سیلوئی تخمیر مناسب و فعالی صورت گیرد مواد غذایی سیلو خاصیت اسیدی پیدا خواهد نمود. این تغییر معمولاً با بوی و طعم و رنگ مناسبی همراه است که دام آنرا بخوبی می پذیرد.

به طور خلاصه کیفیت یک سیلو به عوامل زیر بستگی دارد :
1) طعم و مزه مواد سیلو شده – مواد داخل سیلو بایستی طعم مطبوع و مزه کمی اسیدی داشته باشد
2) بوی مواد سیلو شده – بوی زیاد و نامطبوع سیلو مربوط به اسید بوتیریک و بوی مطبوع آن مربوط به اسید لاکتیک می باشد
3) یک رنگ بودن مواد سیلو – مواد سیلو بایستی دارای رنگ قهوه ای مایل به سبز باشد. تیرگی رنگ دلیل نامرغوبی سیلو است
4) مواد بایستی از پوسیدگی و کپک زدگی مصون مانده باشد.

مواد محافظ سیلو :
برای آنکه تخمیر به بهترین وجه صورت گیرد بایستی در مورد گیاهانی که دارای مواد پروتئینی زیادی می باشند مقداری مواد نشاسته ای به سیلو اضافه نمود. بهترین و ارزان ترین سیلو کردن گیاهان دارای مواد پروتئینی و گیاهان دارای مواد نشاسته ای به صورت مخلوط می باشد. چنانچه در ترکیب این نباتات نسبت یک سوم نباتات نشاسته ای و دو سوم نباتات پروتئینی رعایت شود بهترین علوفه تخمیر شده را می توان تولید نمود. مواد محافظ اسیدی به تولید اسید لاکتیک کمک نموده و موجب از بین رفتن باکتری ها مضر و مصرف کننده پروتئین می شود.
خاصیت قابل توجه دیگر مواد محافظ و یا تکمیلی اسیدی ، تسریع در مرگ یا قطع تنفس گیاه است. با قطع تنفس گیاه و عدم تولید حرارت توده سیلو نشست می کند. از انواع مواد محافظ اسیدی یکی آمازیل است که به صورت مایع با گرد در بازار به فروش می رسد و دیگری نمک کوفا می باشد که به صورت گرد در سطح فوقانی سیلو پاشیده می شود و پس از حل شدن تا ته سیلو نفوذ می نماید. با اضافه نمودن باکتری های خالص اسید لاکتیک به توده سیلو تخمیر نباتات علوفه ای پروتئین دار به خوبی انجام می گیرد. هوای داخل سیلو را می توان با وارد کردن گاز کربنیک به سهولت خارج نمود. با فقدان هوا یا اکسیژن در توده سیلو محیط مناسبی جهت ایجاد اسید لاکتیک پدیدار می شود و ضمناً فعالیت موجودات ریز تولید کننده اسید استیک کاهش می یابد.
What causes painful Achilles tendon?
پنجشنبه 23 شهریور 1396 09:00 ق.ظ
After looking over a number of the articles on your web site, I truly appreciate your technique of writing
a blog. I bookmarked it to my bookmark webpage list and will be checking
back in the near future. Please visit my web site as well and tell
me your opinion.
Foot Pain
یکشنبه 15 مرداد 1396 10:03 ب.ظ
Hello would you mind stating which blog platform you're using?
I'm planning to start my own blog soon but I'm having a hard time
choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I'm looking for something
completely unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!
madelaineurso.blogas.lt
شنبه 30 اردیبهشت 1396 11:13 ق.ظ
Hi there! Do you know if they make any plugins to
safeguard against hackers? I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any tips?
BHW
پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396 09:50 ب.ظ
What's up, I read your blog daily. Your writing style is awesome, keep it up!
BHW
دوشنبه 4 اردیبهشت 1396 03:35 ب.ظ
I've been surfing on-line greater than 3 hours lately,
but I never discovered any fascinating article like yours.
It is pretty worth sufficient for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers
made just right content as you did, the web shall be much more useful than ever before.
manicure
یکشنبه 20 فروردین 1396 03:37 ب.ظ
Excellent post. Keep writing such kind of info
on your blog. Im really impressed by your site.

Hi there, You have done a fantastic job. I'll certainly
digg it and in my opinion suggest to my friends. I am confident they'll be benefited from
this web site.
dr mf
چهارشنبه 28 مهر 1389 03:08 ب.ظ
sallam matalebetoon vaghean mofid bood
ناصر ترهنده
شنبه 23 مرداد 1389 12:02 ب.ظ
سلام : من مهندس ترهنده باسابقه 30 سال در امور طراحی و ساخت سیستمهای ذخیره و انتقال مواد از سیلوها تا مصرف و توزین آنها به تسبت دلخواه ودقیق هستم اگر در موارد یاد شده همكاری خواستید به صورت پرو‍‍‍زه ای با شما همكاری میكنم شماره تماس 09122988856 در ضمن كارگاه بنده در كرج بوده و كلیه كارهای طراحی و ساخت و تابلوهای برق و راه اندازی را انجام میدهم متشكرم
ایمان
یکشنبه 19 اردیبهشت 1389 07:23 ب.ظ
سلام
وبلاگ خوبی داری.
من جدیدا یه سایتی زدم با پورسانت خوب.
براحتی میتونی امتیاز جمع کنی و جایزه بگیری.
ممنون میشم بیای.
بای
Www.elistarr.gigfa.com
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر